Zamknij

Skandal w Kijowie. Swastyka na muralu z Janem Pawłem II

Redakcja
14.10.2017 15:52
Skandal w Kijowie. Swastyka na muralu z Janem Pawłem II
fot. Wikipedia/CC

Antypolskie napisy i znak swastyki wymalowali nieznani sprawcy na ścianie domu w Kijowie, gdzie w niedzielę ma być odsłonięty mural przedstawiający św. Jana Pawła II. 

Napisy o antypolskiej treści pojawiły się na ścianie budynku z wizerunkiem polskiego papieża najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę – powiedział PAP Karol Jazowski, rzecznik prasowy ambasady RP.

Znak swastyki oraz napisy w języku rosyjskim i łamanym polskim wykonano mazakiem. Jak widać na zdjęciach, które otrzymała PAP, na ścianie budynku napisano: „Unia nie przejdzie”, „Usunąć to” oraz „Polska psa krew” i „Psa polski krew”.

Od razu po odkryciu napisów na miejsce przybyli polscy dyplomaci, którzy poinformowali o zdarzeniu ukraińską policję. Po zabezpieczeniu materiału dowodowego szkody zostały usunięte przez administrację dzielnicy Peczersk, do której należy budynek z muralem.

Zobacz także

W niedzielę, prócz odsłonięcia muralu, w Kijowie odbędzie się uroczystość otwarcia ulicy imienia św. Jana Pawła II.

Na Ukrainie od początku roku doszło do kilku przypadków niszczenia polskich miejsc pamięci narodowej i miejsc związanych z Polską. Władze w Kijowie nazywają to prowokacjami oraz elementem wojny hybrydowej, którą – ich zdaniem – prowadzi Rosja.

RadioZET.pl/PAP/DG