Zamknij

Kościół ze styropianu. Świątynia "wyrosła" w kilka godzin

PAP
08.07.2021 17:06
Cerkiew ze styropianu w Chersoniu
fot. screen: Сергей Никитенко/YouTube

Świątynia ze styropianu powstała w Chersoniu, mieście na południu Ukrainy. Cerkiew powstała w ciągu kilku godzin i jeśli budynek okaże się wytrzymały, takich kościołów u naszych wschodnich sąsiadów ma powstawać więcej.

W Chersoniu na południu Ukrainy zbudowano cerkiew ze specjalnego styropianu, który ma być następnie wzmocniony cementem. Jak podkreśliła prawosławna diecezja, jeśli technologia się sprawdzi, umożliwi to tańsze budowanie świątyń.

Styropianową konstrukcję zamontowano w sobotę na przygotowanej wcześniej podstawie. "Przyjemnie było patrzeć na przechodniów, którzy w większości byli mile zaskoczeni tym, że zobaczyli zarysy nowej cerkwi, która wyrosła w ciągu kilku godzin" - napisała na Facebooku chersońska eparchia (diecezja).

Kościół planuje kolejne cerkwie ze styropianu

Jak podkreślono, świątynia budowana jest przy wykorzystaniu współczesnej technologii. Wykorzystywany jest specjalny styropian, który następnie będzie wzmocniony i pokryty cementową warstwą.

To dla diecezji projekt pilotażowy. Jeśli ta technika się sprawdzi, w przyszłości tam, gdzie będą tego wymagały warunki, będzie można budować takie lżejsze i tańsze cerkwie - zapowiedziała chersońska eparchia Prawosławnej Cerkwi Ukrainy.

RadioZET.pl/PAP