Zamknij

Ukraina pamięta o "niebiańskiej sotni". Tusk na obchodach rocznicy Euromajdanu

Redakcja
18.02.2019 22:26
Ukraina. Donald Tusk na 5. rocznicy obchodów pacyfikacji Euromajdanu
fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Na Ukrainie rozpoczęły się uroczystości piątej rocznicy krwawej pacyfikacji Euromajdanu. Do Kijowa z tego powodu z trzydniową wizytą przyleciał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Było dla mnie bardzo ważne przyjechać na Ukrainę, by wyrazić szacunek dla całego narodu ukraińskiego. To unikalne, że trwają u was efektywne reformy, a jednocześnie bronicie się przed cyniczną i bezmyślną agresją – oświadczył podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Tusk podkreślił, że rozwój Ukrainy po rewolucji sprawił, iż cieszy się ona bardzo wysoką reputacją nie tylko w Brukseli, ale we wszystkich stolicach UE.

Zobacz także

Spotkanie Tuska z Poroszenko

- Zasłużyliście na to. Jest to najlepsza forma upamiętnienia ofiar rewolucji. Robić wszystko, by kontynuować reformy i wasze wysiłki na rzecz budowy najlepszych standardów demokracji – powiedział przewodniczący RE.

Poroszenko, który powitał Tuska jako „dobrego przyjaciela Ukrainy”, oświadczył, że przyjechał on do jego kraju w bardzo symbolicznej chwili.

- W tych dniach Ukraina i świat chylą czoło przed bohaterami Niebiańskiej Sotni, którzy oddali życie za nową i demokratyczną Ukrainę. Jedynym marzeniem tych, którzy wyszli na Majdan podczas rewolucji godności, był powrót naszego kraju do rodziny europejskich narodów – powiedział prezydent.

Poroszenko podziękował Tuskowi za decyzje państw unijnych dotyczące dodatkowych sankcji wobec Rosji.

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE na spotkaniu w Brukseli w poniedziałek dali zielone światło dla nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję w związku z jej agresywnym działaniem wobec Ukrainy w rejonie Morza Azowskiego.

Zobacz także

Pięć lat po krwawej pacyfikacji Euromajdanu

Tusk, który przyleciał do Kijowa w poniedziałek wieczorem, we wtorek uczci pamięć ofiar protestów na Majdanie i spotka się z przewodniczącym parlamentu Andrijem Parubijem.

Następnie wygłosi przemówienie przed deputowanymi Rady Najwyższej, po czym przeprowadzi rozmowy z premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. W ramach wizyty, która potrwa do środy, szef Rady Europejskiej odwiedzi także Lwów.

Protesty na Majdanie Niepodległości w Kijowie wybuchły w listopadzie 2013 roku w reakcji na decyzję prorosyjskiej ekipy ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza, by nie podpisywać umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Manifestacje, które nosiły początkowo pokojowy charakter, z czasem przekształciły się w starcia z milicją i oddziałami specjalnymi Berkut.

18 lutego 2014 roku rozpoczęła się najbardziej krwawa faza walk z milicją. Podczas protestów zginęło ponad 100 osób, które określa się mianem Niebiańskiej Sotni. W wyniku tych wydarzeń Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie ukrywa się do dziś.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD