Zamknij

"Co zrobiło waszej Rosji ukraińskie miasto Bucza?". Zełenski o masowych grobach cywilów

03.04.2022 22:37

W Buczy i innych ukraińskich miastach Rosjanie podczas okupacji zabili i zakatowali setki osób - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych. - Co waszej Rosji zrobiło to ukraińskie miasto? - zapytał, zwracając się do agresora.

Zełenski
fot. Facebook/Wołodymyr Zełenski

Wojna w Ukrainie. W niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych opublikowano kolejne wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego. - Setki zabitych ludzi, zakatowanych, rozstrzelanych cywilów. Ciała na ulicach, zaminowane terytorium, zaminowane są nawet ciała zabitych. Wszędzie skutki szabrownictwa... - wymieniał prezydent Ukrainy, odnosząc się do szokujących informacji o odkryciu masowych grobów cywilów w Buczy i innych ukraińskich miastach.

Zełenski do Rosjan: co wam zrobiło miasto Bucza?

- Na naszej ziemi było skoncentrowane zło: zabójcy, kaci, gwałciciele, szabrownicy, którzy nazywają siebie armią. I którzy zasługują tylko na śmierć po tym, co zrobili - dodał. Wyraził przy tym życzenie, by matka każdego rosyjskiego żołnierza zobaczyła ciała zabitych ludzi w Buczy, Irpieniu, Hostomlu.

- Co zrobił mężczyzna, który jechał rowerem po ulicy? Po co torturowali na śmierć zwykłych ludzi w zwykłym mieście? Dlaczego dusili kobiety po tym, jak wyrywali im kolczyki z uszu? Jak można było gwałcić kobiety i zabijać je na oczach dzieci? Znęcać się nad ich ciałami nawet po śmierci? Po co miażdżyli czołgami ciała ludzi? Co zrobiło waszej Rosji ukraińskie miasto Bucza? - pytał prezydent.

Ocenił też, że rosyjscy żołnierze zabijali świadomie i z zadowoleniem. - Wasza kultura i ludzkie oblicze zginęły wraz z zabitymi Ukraińcami i Ukrainkami - zwrócił się do Rosjan.

"Zobaczcie, do czego prowadzi polityka ustępstw wobec Rosji"

Przypomniał, że w weekend mija 14. rocznica szczytu NATO w Bukareszcie. - Wtedy była szansa, by zabrać Ukrainę z szarej strefy na wschodzie Europy, z szarej strefy między NATO a Rosją. Szarej strefy, o której w Rosji myśli się, że może w niej robić wszystko, nawet (popełniać) najstraszniejsze zbrodnie wojenne - kontynuował szef państwa.

Zełenski powiedział, że w 2008 r. niektórzy politycy z obawy przed Rosją myśleli, że odmawiając Ukrainie członkostwa w NATO, będą mogli zaspokoić Rosję i skłonić ją do szanowania Ukrainy.

W ciągu 14 lat od tej błędnej kalkulacji Ukraina przeżyła rewolucję, osiem lat wojny w Donbasie, a teraz walczymy o życie w najstraszniejszej wojnie w Europie od II wojny światowej Wołodymyr Zełenski

Prezydent dodał, że zaprasza byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel i byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego - którzy do Buczy, by - jak podkreślił - przekonali się, do czego prowadzi polityka ustępstw wobec Rosji.

- Zapraszam panią Merkel i pana Sarkozy'ego do odwiedzenia Buczy i zobaczenia, do czego przez 14 lat doprowadziła polityka ustępstw wobec Rosji - oznajmił. Wskazał, że dwoje byłych przywódców powinno tam pojechać, by "zobaczyć na własne oczy zakatowanych Ukraińców i Ukrainki". Stwierdził też, że naszedł czas, by zrobić wszystko, aby rosyjskie zbrodnie wojenne były ostatnim przejawem takiego zła na świecie.

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

RadioZET.pl/PAP/Facebook