Zamknij

NOWE niepublikowane zdjęcia z Czarnobyla. Wywołano je... po 30 latach [GALERIA]

Redakcja
08.11.2017 16:48
NOWE niepublikowane zdjęcia z Czarnobyla. Wywołano je... po 30 latach [GALERIA]
fot. Krystian Machnik/ Napromieniowani.pl

26 kwietnia 1986 w Czarnobylu na Ukrainie doszło do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej i jednej z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Wyludnione tereny wokół elektrowni atomowej wciąż skrywają wiele tajemnic. Jedną z nich po 30 latach udało się odkryć polskim eksploratorom z Napromieniowani.pl. 

Napromieniowani.pl to największa polska strona zajmująca się tematyką Czarnobyla oraz skażonych i opuszczonych miejs. To właśnie polscy eksploratorzy podczas jednej z tegorocznych wypraw do Czarnobyla natknęli się na fotografie, które nigdy wcześniej nie były publikowane. Zdjęcia znajdowały się na kliszy ukrytej w zamkniętym pudełku pod stertą papierów. ''Marzyliśmy o takim znalezisku odkąd zajmujemy się tematyką czarnobylską'' - piszą na swoim profilu. 

Fotografie wykonano w szkole nr 2 znajdującej się w II mikrorejonie miasta Prypeć przy ulicy Kurczatowa. 

''Na fotografiach zaskakujące było to, jak profesjonalnie przeprowadzano ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej. To były czasy "zimnej wojny", więc zagrożenie w ZSRR wisiało w powietrzu, ale dziś dla wielu ludzi to może wyglądać dziwnie. Ciekawostką jest zdjęcie, na którym wszyscy mają założone maski przeciwpyłowe - nawet dzieci umiały je zakładać. Tylko że 26 kwietnia 1986 roku, kiedy maski były naprawdę potrzebne, zostawiono je w skrzyniach, by nie wzbudzać paniki'' - mówi w rozmowie z Radiem ZET Krystian Machnik, prowadzący i założyciel strony Napromieniowani.pl.

''Prawdziwy skarb''

Jak sam przyznaje, znalezisko było zupełnie przypadkowe. ''Schowałem kiedyś w jednym miejscu klisze, by uchronić je przed warunkami atmosferycznymi oraz szabrownikami, nie przeglądając zawartości wszystkich. Jesienią tego roku sięgnąłem po losowo wybrane pudełko z kliszą i już po pierwszym spojrzeniu z odległości wiedziałem, że jest to prawdziwy skarb. Nie da się opisać tego zaskoczenia, kiedy w dłoniach trzyma się idealnie zachowaną, bez najmniejszej drobinki kurzu, kliszę, zawierającą nigdy niepublikowane zdjęcia z tak wyjątkowego miejsca'' - dodaje. 

ZOBACZ niepublikowane dotąd fotografię z Czarnobyla:

Eksploratorzy nie zamierzają spocząć na laurach. Podczas kolejnych odwiedzin Czarnobyla liczą na odkrycie nowych skarbów. ''One gdzieś tam jeszcze są, tylko trzeba je znaleźć. Już na chwilę obecną mogę powiedzieć, że niedługo będziemy mieli kolejne wartościowe znaleziska'' - zapewnia Machnik. 

RadioZET.pl/DG