Zamknij

W Czarnobylu otwarto hostel. Turyści zachwyceni! [FOTO]

Redakcja
09.06.2017 16:14
W Czarnobylu otwarto hostel. Turyści zachwyceni! [FOTO]
fot. Pixabay

Ukraina otwiera pierwszy hostel w pobliżu słynnego reaktora w Czarnobylu. Obiekt cieszy się ogromną popularnością wśród zagranicznych turystów.

Hostel w Czarnobylu powstał w dawnym sowieckim budynku mieszkalnym zlokalizowanym około 15 kilometrów od miejsca wybuchu reaktora w 1986 roku. Lokalne media informują, że każdy pokój został wyposażony w telewizor z płaskim ekranem i bezpłatne Wi-Fi. 

Nowy obiekt nazywa się „Polissya”, czyli „Polesie”. Taką samą nazwę nosi jeden z najwyższych budynków i symbol pobliskiej Prypeci. Miasto to zostało ewakuowane tuż po katastrofie i obok samej strefy wokół reaktora jest największą atrakcją dla turystów. 

W hostelu znajduje się 50 łóżek, ale zarządzający placówką nie wykluczają powiększenia jego powierzchni. Według wstępnych założeń ma on pomieścić około 120 osób. To efekt ogromnego zainteresowania nową ofertą. Już w pierwszych dniach funkcjonowania hostelu spłynęły rezerwacje od turystów z USA, Danii czy Nowej Zelandii.

chernobyl-hostel-polissya-1

Katastrofa jądrowa w Czarnobylu

Do wybuchu w reaktorze jądrowym w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Była to jedna z największych katastrof w XX wieku. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km2 terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. 

Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania. Mimo to elektrownia atomowa w Czarnobylu stała się atrakcją turystyczną. Ukraińskie władze otworzyły dla żądnych wrażeń strefę dotąd zamkniętą po katastrofie w 1986 roku.

RadioZET.pl/DG