Zamknij

Ukraińcy zdobyli mapy Rosjan. To ma być ich plan do 2040 roku

25.07.2022 17:09

Ukraiński wywiad dotarł do dokumentu "Donbas. Realia". Zgodnie z nim Kreml planuje odbudowę okupowanego Mariupola w trzech fazach – do końca 2022 r., od 2023 do 2025 r. oraz do 2040 r. Wśród szeroko zakrojonego planu jest połączenie Mariupola z Krymem i Odessą.

Rosjanie planują odbudować Mariupol
fot. ANDREY BORODULIN/AFP/East News/Twitter/@ukrpravda_news

Walki o Mariupol w wojnie w Ukrainie doprowadził do całkowitego zniszczenia miasta. Rosjanie planują w szybkim tempie odbudować zdewastowane miasto. Jak podaje Ukraińska Prawda, rosyjski dokument, do którego dotarł wywiad, nazywa się "Donbas. Realia". Zawiera koncepcję odbudowy i rozwoju miasta położonego w obwodzie donieckim, stworzoną przez Ministerstwo Budownictwa i Gospodarki Komunalnej Federacji Rosyjskiej.

Zgodnie z planem, celem w fazie pierwszej jest odtworzenie niezbędnej infrastruktury, a także "zwrócenie szczególnej uwagi na lokalizację cmentarza", do czego zaleca się wykorzystanie terenu lotniska.  

Mariupol. Budowa mieszkań do 2025 roku

"Budowa mieszkań oraz odbudowa i rozwój infrastruktury inżynieryjno-transportowej" planowana jest do 2025 roku.  

Do 2040 r. rosyjskie władze chcą zapewnić "efektywność budżetową i ekonomiczną samowystarczalność terytoriów miasta". Zapowiadana jest także budowa linii kolejowej Wołnowacha-Mariupol i utworzenie "międzynarodowego korytarza transportowego", czyli autostrady przez Mariupol do anektowanego Krymu i Odessy. 

Jeśli chodzi o Azowstal, "koncepcja" opisuje cztery opcje – wznowienie produkcji, stworzenie pewnego rodzaju platformy społeczno-biznesowej oraz dwa scenariusze budowy parku.

Dienis Puszylin, wyznaczony przez Kreml przywódca tzw. "Donieckiej Republiki Ludowej", twierdził, że chcą zbudować park technologiczny lub tylko obszar parkowy na terenie zakładu Azowstal.

RadioZET.pl/Ukraińska Prawda