Zamknij

W cieniu mundialu w Rosji: Więziony reżyser Oleg Sencow prowadzi głodówkę

Redakcja
27.06.2018 10:07
Oleg Sencow
fot. East News

Trwa szaleństwo mundialowe. Media, programy telewizyjne, a także harmonogramy dnia kibiców są podporządkowane kolejnym meczom i atmosferze wokół mistrzostw świata w piłce nożnej. W sportowym szaleństwie łatwo jednak przeoczyć coś, co nie pasuje do cukierkowego obrazu piłkarskich igrzysk. Ukraiński reżyser Oleg Sencow od ponad 40 dni prowadzi głodówkę. Rozpoczął ją dokładnie miesiąc przed rozpoczęciem mistrzostw. 

Ukraiński reżyser Oleg Sencow rozpoczął głodówkę równo miesiąc przed inauguracją mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Artysta postuluje uwolnienie wszystkich ukraińskich więźniów politycznych przebywających na terenie Rosji. Zaznacza, że jego głodówka ma charakter bezterminowy i jest mocno zdeterminowany, żeby wyegzekwować swoje żądania. 

Oleg Sencow w kolonii karnej

Reżyser pochodzi z zajętego przez Rosję Krymu. Został zatrzymany w Symferopolu i przewieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku Oleg Sencow został skazany na 20 lat kolonii karnej. Przypisywano mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych. Lista zarzutów jest długa. Sencowa oskarżono o podpalenie siedziby rosyjskiej mniejszości na Krymie oraz biura partii Jedyna Rosja, a także produkcję bomb, które miały wybuchnąć przy pomnikach Wiecznego Ognia i Lenina w Symferopolu. Reżyser nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że postępowanie karne ma charakter polityczny. 

Zobacz także

We wrześniu 2017 roku Sencowa przewieziono z kolonii karnej w Jakucji do Irkucka. Zamknięto go w celi piwnicznej aresztu śledczego, które obrosły już sławą najgorszego miejsca dla więźniów. Obecnie Sencow przebywa w kolonii „Biały niedźwiedź”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, pytany o apel w sprawie uwolnienia Sencowa, powiedział, że oddźwięk społeczny nie może wpłynąć na decyzję sądu i jedynie oskarżony może zainicjować procedurę swego ułaskawienia. Putin w corocznym rytuale odpowiadania na pytania Rosjan powiedział zaś zdawkowo, że Sencow był zaangażowany w działalność terrorystyczną i stąd surowy wyrok.

Zobacz także

Na festiwalu Millennium Docs Against Gravity wyświetlano film „Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”, który został wyróżniony nagrodą Amnesty International. Uwolnienia reżysera domagają się aktywiści na rzecz praw człowieka (w tym Amnesty International), a także środowiska artystyczne, także polskie. 

Sprawa głodówki Sencowa, a także przetrzymywania rzeszy innych aktywistów w koloniach karnych jest skutecznie przyćmiewana w mainstreamowym przekazie za sprawą mundialowej gorączki. W mediach królują całodobowe analizy dyspozycji piłkarzy, bilansów bramkowych czy szans na zwycięstwo. Impreza, która jest reklamowana jako sportowe święto łączące różne narodowości w duchu uczciwej rywalizacji, dzieje się jakby obok rzeczywistości fundowanej mieszkańcom Rosji przez Kreml. Warto mieć to na uwadze. 

RadioZET.pl/Onet, Krytyka Polityczna/KM