Zamknij

Ukraiński wywiad ostrzega, rozesłano SMS-y. "Przygotowują się"

07.11.2022 22:02

Rosyjskie siły przygotowują się do prowokacyjnych ostrzałów osiedli mieszkaniowych w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by oskarżyć o nie Siły Zbrojne Ukrainy - podaje w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Mieszkańcy tego regionu dostają SMS-y.

ostrzał
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Mieszkańcy okupowanej części obwodu chersońskiego korzystający z usług rosyjskich operatorów otrzymują SMS-y, w których są informowani o rzekomym zamiarze przeprowadzenia zmasowanego artyleryjskiego ostrzału infrastruktury cywilnej przez ukraińskie siły - pisze wywiad.

Mieszkańcy są wzywani do wyjazdu na lewy brzeg Dniepru. Ostrzega się ich też, że w ciągu doby ogłoszona będzie godzina policyjna.

"Raszyści przygotowują krwawe prowokacje"

"Raszyści przygotowują krwawe prowokacje w obwodzie chersońskim. Jest wysoce prawdopodobne, że w najbliższych dniach przeprowadzone zostaną prowokacyjne ostrzały osiedli mieszkaniowych, by oskarżyć o to ukraińskie siły obrony" - dodaje HUR. Nie wyklucza też przybycia na prawy brzeg Dniepru kolejnych rosyjskich sił.

Wcześniej sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie chersońskim tworzą warunki nieznośne do życia, by zmusić mieszkańców tego regionu na południu Ukrainy do wyjazdu.

Sztab przekazuje, że siły rosyjskie nadal pod przymusem wywożą mieszkańców z zajętej części obwodu chersońskiego do Rosji. Z ośrodka opiekuńczego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscowości Dnipriany wywieziono około 100 chorych dzieci.

Do przymusowej "ewakuacji" do obwodu moskiewskiego przygotowywane są też dzieci i pracownicy domu dziecka w Oleszkach. Z miasta Kachowka wywieziono mieszkańców domu spokojnej starości. Na terytorium ośrodka siły okupacyjne rozlokowały swój skład osobowy.

Władze okupacyjne obwodu chersońskiego sztucznie tworzą warunki nieznośne do życia, by zmusić mieszkańców do wyjazdu z regionu - podkreśla sztab. Wyłączany jest prąd i łączność. Rosyjscy wojskowi okradają miejscowych mieszkańców i obiekty infrastruktury, do Rosji wywożone są np. produkty spożywcze i środki transportu - podaje sztab.

loader

RadioZET.pl/PAP/Ukrinform