Zamknij

Ukraińskie dowództwo ujawnia tajny plan Putina. "Uczestnicy wojny mogą się wzbogacić"

04.04.2022 07:38

Rosja rozpoczęła tajną mobilizację rezerwistów – podał w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Od początku inwazji na Ukrainę Władimir Putin stracił już około 18 tys. żołnierzy. 

Władimir Putin
fot. AP/EAST NEWS

Władimir Putin liczy na zmobilizowanie ok. 60 tys. rezerwistów – wynika z informacji ukraińskiego dowództwa operacyjnego. Tajna mobilizacja rozpoczęła się w obwodzie krasnodarskim, Kraju Permskim, Republice Dagestanu, Inguszetii i Kałmucji. Podlegają jej szeregowcy, sierżanci i oficerowie, którzy mają już doświadczenie bojowe.

Rosja rozpoczęła tajną mobilizację rezerwistów

"Główną motywacją dla rezerwistów są zachęty materialne. Wśród ludności rozpowszechniana jest opinia, że uczestnicy wojny z Ukrainą mogą się wzbogacić dzięki trofeom, czyli poprzez rabunki i grabieże" – podano w komunikacie. Ukraiński Sztab Generalny informuje ponadto, że wojskowe wyposażenie rosyjskich rezerwistów to przestarzały sprzęt przechowywany w bazach i magazynach przez ponad 30 lat.

W komunikacie Sił Zbrojnych Ukrainy podano również, że w ciągu ostatniej doby w obwodach donieckich i ługańskim siły ukraińskie odparły siedem ataków wojsk rosyjskich, niszcząc m.in. dwa pojazdy opancerzone, 43 samochody wojskowe i moździerz. Siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły trzy samoloty, jeden śmigłowiec i dwie rakiety manewrujące.

W nocnym raporcie ukraiński Sztab Generalny podał, że "agresor czasowo zrezygnował z blokady i zajęcia Kijowa", a najaktywniejsze działania siły rosyjskie prowadzą w Donbasie. 

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP