Zamknij

Ukrainy broni 700 tys. żołnierzy. Zełenski: Rosjanie nie wiedzieli o wielu rzeczach

PAP
21.05.2022 12:45
Zelenski o wojnie
fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadach udzielonych ukraińskim mediom mówił o bieżącej sytuacji w zaatakowanym przez Rosję kraju. Wojska Putina notują coraz to większe straty, zaś samej Ukrainy broni 700 tys. żołnierzy. – Rosjanie o wielu rzeczach nie wiedzieli – przyznał Zełenski.

Wojna w Ukrainie trwa już 87. dobę. Mariupol, miasto we wschodniej części Ukrainy, w obwodzie donieckim, niemalże od samego początku konfliktu jest pod ostrzałem Rosji. Okrzyknięty ostatnią twierdzą obrony kombinat Azowstal, także okupowany jest przez Rosjan. Zełenski obiecał jednak, że obrońcy z fabryk pod Mariupolem „wrócą do domów”.  

Obrońcy Mariupola zostaną uwolnieni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w sobotę, że obrońcy kombinatu Azowstal w Mariupolu mają zostać zwolnieni w drodze wymiany. - Będziemy ich zabierać do domu - powiedział Zełenski w wywiadzie, cytowanym przez portal Ukraińska Prawda.

Obrońcy Azowstalu mieli otrzymać od dowództwa wojskowego "sygnał, że mają pełne prawo, by wyjść i ratować życie". Jak mówił Zełenski, procesem wywiezienia i wyprowadzenia żołnierzy z Azowstalu kieruje wywiad, podobnie jak "przygotowaniem do dialogu i do wymiany".

Prezydent Ukrainy ma żal do europejskich przywódców, że zwlekali z pomocą militarną. – Na obronę Mariupola było za późno, trzeba było zdać się na dyplomację – podkreślił ukraiński prezydent. Z fabryki Azowstal wywieziono ponad 200 żołnierzy. Strona rosyjska podaje informację o znacznie większej liczbie (ponad 2 tys.), by wzmocnić swoją pozycję w negocjacjach dotyczących wymiany.

„Ukrainy broni 700 tys. żołnierzy”

Zełenski pytany o strategię Ukrainy odparł, że Kreml nie znał wszystkich faktów dotyczących ukraińskiej obrony. W czasie, kiedy Rosja prowadziła „potajemną mobilizację”, Ukraina także wzmacniała szeregi. Na początku 2022 r. Zełenski podpisał dekret o zwiększeniu sił obronnych o 100 tys. osób. Nawet to jednak nie zapewniłoby powstrzymania ataku Rosji na pełną skalę, więc zwiększono liczbę żołnierzy do 700 tys.

- Uważam, że byliśmy nieźle przygotowani. Oni (tj. Rosjanie) wielu rzeczy nie wiedzieli – oznajmił Zełenski.  Jak dodał „obecna wojna nie toczy się przeciwko Rosji, to wojna z Rosją za Ukrainę”. Uzasadniał, że Ukraina broni jedynie swojej niezależności.

- Wojna mówi to o tym, że prawda jest po naszej stronie, że my walczymy o swoje. Nie można przegrać wojny o niepodległość - podsumował Zełenski.

Żona Zełenskiego: dziękuję za ten wywiad, mogę zobaczyć się z mężem

Podczas sobotniego wywiadu pary prezydenckiej Ukrainy dla telewizji Ukraina24, żona Zełenskiego Ołena Zelenska mówiła o rozłące spowodowanej wojną.

- Rodzina prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego została rozłączona przez wojnę i czeka, żeby być znów razem – powiedziała jego żona Ołena Zelenska w wywiadzie telewizyjnym w obecności męża.

- Wołodymyr żyje w pracy, prawie go nie widujemy. Przez 2,5 miesiąca w ogóle się nie widzieliśmy, rozmawialiśmy tylko przez telefon – powiedziała, dodając, że jest wdzięczna telewizji za możliwość wspólnego wywiadu z mężem, dzięki któremu mogą się zobaczyć.
- Jak wszystkie rodziny w Ukrainie czekamy, aż będzie można znów się połączyć – dodała.

RadioZET.pl/PAP

WOJNA W UKRAINIE. RELACJA NA ŻYWO

C