Zamknij

Unia Europejska wybrała. Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej

Redakcja
09.03.2017 17:00
Bruksela. Szczyt przywódców Unii Europejskiej i wybór szefa Rady Europejskiej
fot. PAP/EPA

Donald Tusk pozostanie szefem Rady Europejskiej. 27 państw członkowskich wspólnoty europejskiej głosowało za poparciem byłego polskiego premiera. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość przegrało walkę o usunięcie Tuska z unijnego stanowiska.

18:31

O godzinie 19:00 w Sejmie konferencja prasowa z udziałem prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego - poinformowała Beata Mazurek.

18:02

Sprzeciw polskiego rządu wobec wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej to wewnętrzna sprawa Polski - mówił w czwartek szef PE Antonio Tajani. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie została podjęta demokratycznie.

17:53

Jest pierwszy komentarz Donalda Tuska!

- Przede wszystkim chciałbym podziękować za pokaz solidarności, która była dla mnie zawsze ważna, zarówno w życiu prywatnym jak i politycznym. Wasza decyzja jest wyrazem naszej jedności. Jestem naprawdę oddany Europie zjednoczonej. Musimy teraz znów wziąć się do roboty - powiedział.

17:36
17:32

Grzegorz Schetyna (PO): Chciałbym podziękować wszystkim, którzy angażowali się i wspierali Donalda Tuska w walce o fotel szefa Rady Europejskiej. To jest ważny dzień. Polska jest dumna z Donalda Tuska, dumna z obecności w Unii Europejskiej.

17:17

Beata Mazurek (PiS): Dziękujemy premier Szydło, że twardo broniła stanowiska Polski. W naszej ocenie wybór Tuska nie wróży nic dobrego dla Unii Europejskiej. W naszej ocenie argumenty prezentowane przez Witolda Waszczykowskiego dyskredytowały kandydaturę byłego premiera Polski.

17:14

Jak na wybór Donalda Tuska zareaguje premier Beata Szydło? Czekamy na komentarz szefowej rządu.

16:59

OFICJALNIE: Donald Tusk wybrany szefem Rady Europejskiej

16:35

Donald Tusk wyszedł z sali, za zamkniętymi drzwiami zostali szefowie państw UE, którzy decydują o jego kadencji. Pańtwa zajmą się teraz głosowaniem nad wyborem przewodniczącego RE.

16:29

Zgłoszenie kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na tydzień przed szczytem jest mało poważne - mówił na łamach TVP Info politolog Centrum Europejskiego UW Kamil Zajączkowski. 

16:19

Polska wnioskowała o przełożenie głosowania nad wyborem przewodniczącego Rady Europejskiej. Jednak wszystkie kraje opowiedziały się przeciw. Zatem punkt dotyczący wyboru szefa Rady Europejskiej zostaje w porządku obrad.

W glosowaniu przewodniczącego musi poprzeć minimum 55 proc. członków Unii Europejskiej. To co najmniej 16 państw z 28, które mają łącznie nie mniej niż 65 proc. ludności Unii.

16:07

Szczyt w Brukseli rozpoczął się punktualnie o 16:00. Szefowie państw członkowskich obradują obecnie za zamkniętymi drzwiami, bez udziału kamer. 

16:03

Waszczykowski: nie ma potrzeby żeby dziś w tak pospieszny sposób dokonywać wyboru szefa RE. Trzeba dać szansę innym kandydatom przedstawić swój program (chodzi oczywiście o Jacka Saryusz-Wolskiego). Powtórzył też słowa Beaty Szydło, że na to stanowisko nie powinien być wybrany polityk, który nie ma poparcia rządu własnego kraju. 

15:59
15:57
15:38

Początek sesji roboczej liderów państw członkowskich o godzinie 16:00. Wybór szefa RE jest pierwszym punktem obrad. Oprócz tego dyskusja będzie dotyczyć kwestii gospodarczych i kryzysu migracyjnego.

15:26

Co może zrobić polski rząd, aby zablokować wybór Donalda Tuska? W medialnych doniesieniach mówi się o dwóch rozwiązaniach prawnych. Pierwszym jest kompromis luksemburski, zgodnie z którym nawet jeśli podjęcie decyzji wymaga tylko większości głosów, to państwo może zażądać, by podjęto ją jednomyślnie. Trzeba się przy tym powołać na możliwość naruszenia „żywotnych interesów” zainteresowanego kraju. Drugą opcją jest kompromis z Joaniny, który pozwala obniżyć próg mniejszości blokującej, która głosując przeciw może uniemożliwić podjęcie decyzji.

15:21
15:20
15:19

Szef Nowoczesnej uważa, że posunięcia PiS mogą doprowadzić do PolExitu.

15:06

Jacek Saryusz-Wolski raczej nie ma co liczyć na poparcie państw Grupy Wyszehradzkiej. Victor Orban zapewnił, że węgierskie partie rządzące będą wierne zobowiązaniom wynikającym z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej, mimo że rozumieją problem Polaków związany z wysunięciem kandydatury na szefa Rady. - Żadnego innego kandydata z EPP nie ma. To trudna sprawa - dodał. Zapewnił też o swoich dobrych stosunkach z Jackiem Saryusz-Wolskim.

14:55

Prezydencja maltańska ucina spekulacje, nie będzie przekładania wyboru szefa RE. - Podjęcie tej decyzji zaplanowano na dzisiaj (...). To, co znajduje się na agendzie, musi być zdecydowane - powiedział w czwartek dziennikarzom w Brukseli Muscat.

14:51
14:48

Francja popiera Tuska - potwierdził Francois Hollande. W momencie, w którym jesteśmy Europa powinna powierdzić swoją jedność i siłę, z tego powodu mamy wszelkie powody, by potwierdzić tę kandydaturę. 

14:42

Niemcy poprą Donalda Tuska - po raz kolejny potwierdziła Angela Merkel. Zdradziła, że na szczycie będzie mowa też o kryzysie migracyjnym, kwestiach wolnego handlu (w odniesieniu do umowy CETA), stosunkach gospodarczych z Chinami. Dużo czasu poświęcone zostanie na kwestie bezpieczeństwa. Jak zaznaczyła agenda na dwa dni jest pełna. 

epa05838390
fot. PAP/EPA
14:34

Nic bez nas, bez naszej zgody - mówiła dziś premier Beata Szydło przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli. - Nie zgodzę się nigdy na prymat siły nad zasadami; nie ma zgody na to, by szefem Rady Europejskiej została osoba bez zgody państwa, z którego pochodzi - dodała.