Zamknij

Unia Europejska zatwierdziła wypłatę pomocy dla Grecji. Dostaną 6,7 mld euro

Redakcja
22.01.2018 22:41
Unia Europejska zatwierdziła wypłatę pomocy dla Grecji. Dostaną 6,7 mld euro
fot. Archiwum RadioZET.pl

Wspólnota zatwierdziła wypłatę 6,7 mld euro (28 mld złotych) pomocy dla Grecji. Na tę kwotę zrzucą się tylko kraje należące do strefy euro. Udzielenie pomocy jest możliwe, dzięki temu, że Grecja wywiązała się z większości obietnic związanych z reformami.

Zagłosuj

Uważasz, ze Polska powinna wejść do strefy euro?

Liczba głosów:

O sukcesie Aten jako pierwszy poinformował na swoim Twitterze przewodniczący eurogrupy Mario Centeno. – Jeśli chodzi o Grecję, mamy dobre wieści. Osiągnęliśmy porozumienie w sprawie wielkości kolejnej transzy w wysokości 6,7 miliarda euro – czytamy.

Pomoc dla Grecji

Centeno przekonywał na konferencji prasowej, że euroland z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie przez Grecję „niemal wszystkich uzgodnionych wcześniej środków". Te środki to greckie reformy. Portugalczyk ogłosił również, że strefa euro będzie mogła "w przyszłości rozpocząć prace techniczne nad pomniejszaniem greckiego długu”.

Strefa euro pomoże zadłużonym

Sukces Grecji nie zmniejsza jednak zadłużenia kraju, które wynosi już 180 proc. całego PKB. Europejski komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici podkreślił jednak, że kraj robi postępy w realizacji reform, co było warunkiem udzielenia mu pomocy.

Trzeci program pomocowy dla Grecji przewiduje kredyty wartości do 86 mld euro. Jak do tej pory wypłacono 40,2 mld euro.

RadioZET.pl/PAP/strz