Zamknij

Unia Europejska chce większej kontroli nad Youtube

Redakcja
25.04.2017 21:04
Unia Europejska chce większej kontroli nad Youtube
fot. Wikipedia

Komisja kultury Parlamentu Europejskiego przyjęła we wtorek szereg zapisów dotyczących zmian przepisów w ramach dyrektywy audiowizualnej. Zmiany mają dotyczyć ochrony mieszkańców Unii Europejskiej przed tzw. mową nienawiści i nieprawdziwymi informacjami. Oznacza to, że europosłowie będą mieli większą kontrolę nad serwisami internetowymi takimi jak Youtube.

Jak wynika z projektu przyjętego przez komisję kultury PE, serwisy online będą zmuszane do wprowadzenia rozwiązań mających za zadanie zwiększenie ochrony nieletnich przed mową nienawiści, „fake newsami” i agresywnymi treściami. Chodzi m.in. o takie strony jak Youtube, Netflix, czy Vimeo, gdzie dziś każdy użytkownik może umieścić niemal dowolną treść. To ma się zmienić, gdy nowe przepisy wejdą w życie.

Środowisko internetowe niezadowolone

Pomysł europarlamentarzystów nie znalazł uznania w środowisku internetowym. – Jesteśmy zaniepokojeni niektórymi propozycjami. Odgórne zwiększanie kwot dla produkcji europejskiej do 30 proc. może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, bo nie tylko ograniczy użytkownikom wybór, ale może też zachwiać równowagą istniejących serwisów. Martwi nas także pomysł dotyczący dofinansowywania krajowych produkcji filmowych przez media internetowe; obawiamy się, że może to prowadzić do nadużyć” – powiedziała Cecilia Bonefeld-Dahl z Digital Europe, stowarzyszenia skupiającego takie firmy jak Google czy Amazon.

Ochrona nieletnich

Europosłowie chcą też zmniejszyć liczbę reklam alkoholu i papierosów, w tym także papierosów elektronicznych. Ich zdaniem na to uchronić nieletnich przed używkami. – Jednym z naszych głównych priorytetów jest ochrona nieletnich. Dlatego chcemy ograniczenia lub całkowitego zakazu reklam określonych produktów w programach skierowanych zwłaszcza do nieletniego widza – tłumaczy niemiecka europosłanka Sabine Verheyen z grupy Europejskiej Partii Ludowej.

Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 15 maja w Strasburgu. Kolejnym krokiem mają być negocjację z Radą Unii Europejskiej, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich.

RadioZET.pl/PAP/strz