Zamknij

UE przegłosowała normy emisji spalania. Duży cios dla Polski

Redakcja
28.04.2017 17:44
UE przegłosowała normy emisji spalania. Duży cios dla Polski
fot. Pexels.com

Przedstawiciele państw członkowskich UE przegłosowali nowe standardy zaostrzające normy misji spalin dla przemysłu, elektrowni, w tym węglowych. Polska i kilka innych państw była temu przeciwna. Resort środowiska twierdzi, że może nas to kosztować 10 mld złotych.

W odbywającym się w piątek głosowaniu w Brukseli przyjęte przepisy wprowadzają m.in. bardziej restrykcyjne wymogi dla takich zanieczyszczeń, jak: SO2 (dwutlenek siarki), NOx (tlenki azotu) i pył, niż przewiduje to dyrektywa o emisjach przemysłowych. Dopuszczalnymi poziomami emisji objęte zostały także dodatkowe substancje, takie jak Hg (rtęć), HCl (chlorowodór), HF (fluorowodór) i NH3 (amoniak) – podaje PAP.

Zła wiadomość dla Polski

Nowe rozporządzenia oznaczają dla polskich kopalni duże wydatki. Dostosowanie się do nowych przepisów emisyjnych może kosztować polskie przedsiębiorstwa ok. 10 mld zł. - Nie zgadzamy się na takie podejście – skomentował Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Nie tylko nasi przedstawiciele sprzeciwili się tak restrykcyjnym wymogom. - To był postulat wielu krajów. Nasze stanowisko poparło ostatecznie 7 państw - Niemcy, Czechy, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Finlandia oraz Słowacja – mówił Sałek, który podkreślał, że wynik głosowania może oznaczać dla Polski nawet 10 mld złotych straty.

RadioZET.pl/PAP/strz