Zamknij

Unia wycofuje odkurzacze o mocy większej, niż 900 W. Znamy datę

Redakcja
30.08.2017 17:33
Unia wycofuje odkurzacze o mocy większej, niż 900 W. Znamy datę
fot. Flickr

Unia Europejska zakazuje sprzedaży odkurzaczy o mocy większej niż 900 W. Jeśli ktoś miał ochotę kupić urządzenie mocniejsze niż unijna norma, miał czas jedynie do 1 września 2017 r. Zdaniem pomysłodawców ma na tym skorzystać zarówno środowisko, jak i użytkownicy.

Zagłosuj

Co sądzisz o unijnym zakazie?

Liczba głosów:

Pierwsze kroki w tym, aby wprowadzić limity mocy odkurzaczy wprowadzono już w 2014 roku, od kiedy maksymalna moc odkurzacza wyniosła 1600 W. Już wtedy do opinii publicznej dotarła informacja, że we wrześniu 2017 r. limit zostanie dodatkowo zmniejszony.

Ekologia i oszczędności

Pomysłodawcy zapewniają, że nakładają limit z pobudek ekologicznych, jednak specjaliści twierdzą, że negatywnie wpłynie ona na jakość sprzętu. – Słabsza moc silnika oznacza słabsze ssanie, co musi wpłynąć na efektywność sprzątania – komentuje dyrektor marketingu Euro RTV AGD Tomasz Siedlecki w rozmowie z Se.pl.

Korzyść dla wszystkich?

Unijni urzędnicy tłumaczą swoją decyzję tym, że sprzęt będzie pochłaniał mniej energii, co ma korzystny wpływ na ekologię oraz na portfele obywateli. – Szacuje się, że jego wprowadzenie pozwoli zaoszczędzić 19 terawatogodzin energii rocznie do 2020 r., dodając, że jest to wartość, która pozwala zasilić londyńskie metro na 20 lat – podaje portal Bankier.pl, zaznaczając, że konsumenci patrzą na powyższe argumenty z przymrużeniem oka.

Internauci zareagowali

Opinie w internecie na temat limitów są podzielone. Już pojawiły się głosy, że po mocny odkurzacz trzeba będzie udać się do Wielkiej Brytanii, oraz takie, że pojawią się w Polsce nielegalne punkty, gdzie będzie można podrasować swój odkurzacz, jak robi się to ze sportowymi samochodami.

Czy sprawcy ataku w Rimini powinni odbyć karę w Polsce? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

Odkurzacze interesują nie tylko unijnych urzędników:

RadioZET.pl/Bankier.pl/Se.pl/strz