Zamknij

Przez nową unijną dyrektywę pracę może stracić nawet 900 tys. Polaków

Redakcja
18.05.2017 09:59
Przez nową unijną dyrektywę pracę może stracić nawet 900 tys. Polaków
fot. pexels.com

W Brukseli trwa dyskusja na temat dyrektywy o pracownikach delegowanych. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, według specjalistów, pracę może stracić nawet 900 tys. Polaków.

Komisja Europejska chce, aby pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składkowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów. Wiązałoby się to z tym, że gdy np. polski pracownik z polskiej firmy zostałby wysłany do Francji, musiałby zarabiać zgodnie ze stawkami francuskimi. – To byłby nasz gwóźdź do trumny – przekonują z kolei Pracodawcy RP. – Według naszych analiz od 400 do 900 tysięcy polskich specjalistów może stracić pracę – twierdzi z kolei pozarządowa organizacja Inicjatywa Mobilności Pracy.

Cios w polski rynek pracy

Przepisy forsowane obecnie przez Unię Europejską mogą okazać się bardzo szkodliwe dla polskiego rynku pracy. – Unijny projekt dotyczy absolutnie wszystkich firm, których pracownicy wykonują jakiekolwiek zadania za granicą. Według obecnych założeń, nie będzie miało znaczenia, czy dana osoba jedzie do pracy na dłuższy czas, czy tylko w kilkudniową podróż służbową. Zaraz po przekroczeniu granicy pracownik i jego pracodawca będą podlegać wszystkim skomplikowanym przepisom dyrektywy bez żadnych wyjątków – komentuje Stefan Schwarz, prezes Inicjatywy Mobilności Pracy (IMP).

Zobacz także

Unijny projekt może uderzyć w polskie firmy, którym nie będzie się opłacało wysyłać pracowników do lepiej sytuowanych krajów na zachodzie Europy. – Już w tej chwili z badań doktora Marka Benio wynika, że firmy delegujące pracowników ponoszą 29 proc. dodatkowych kosztów. W efekcie polskie firmy zastanowią się dwa razy, zanim wyślą swojego pracownika do zagranicznego klienta – mówi Schwarz.

Pół miliona euro kary

Kara za niedostosowanie się do nowego prawa może wynieść nawet do pół miliona euro. 

RadioZET.pl/businessinsider.com.pl/strz