Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Szwedzka minister: fundusze unijne powinny być zależne od chęci przyjmowania uchodźców

01.06.2017 17:32
xxx wiadomosci

Szwedzka minister finansów Magdalena Andersson stwierdziła, że wypłacanie krajom członkowskim UE funduszy powinno być zależne od chęci przyjmowania uchodźców. Wcielenie w życie jej pomysłu dotknęłoby w szczególności Polskę i Węgry.

Szwedzka minister: fundusze unijne powinny być zależne od chęci przyjmowania uchodźców fot. Youtube
Zagłosuj

Popierasz pomysł szwedzkiej minister finansów?

Minister finansów Szwecji w wywiadzie dla agencji Reutera powiedziała o swojej wizji wypłacania unijnych środków poszczególnym państwom. – Wypłacanie krajom członkowskim UE unijnych funduszy na rozwój biedniejszych regionów powinno zależeć od ich chęci do przyjmowania uchodźców ubiegających się o azyl – tłumaczyła Magdalena Anderson.

Członkini Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej twierdzi, że kraje będące we wspólnocie powinny wykonywać rozporządzenia Brukseli. – Jest nierozsądne, że kraje, które nie wykonały decyzji UE (...) w sprawie migracji, wciąż otrzymują znaczne środki z unijnych funduszy strukturalnych – mówiła Andersson.

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców to właśnie Szwecja udzieliła jak do tej pory schronienia największej liczbie osób spośród wszystkich państw UE.

Polski rząd mówi "nie"

Szefowa polskiego rządu 24 maja w sejmie stanowczo sprzeciwiła się narzucaniu przez Unię Polsce rozwiązań w sprawie przyjmowania uchodźców. – Nie będziemy uczestniczyć w szaleństwie brukselskich elit. Nie zgodzimy się na żadne szantaże ze strony Unii Europejskiej. Chcemy pomagać ludziom, a nie elitom. My nie dopuścimy do tego, żeby polskie dzieci nie mogły bezpiecznie iść do klubu czy szkoły – mówiła Beata Szydło.

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń