Zamknij

Ukraiński urzędnik apeluje o uznanie „polskiej okupacji” i „polskich zbrodni”

Redakcja
01.02.2018 13:14
Ukraiński urzędnik apeluje o uznanie „polskiej okupacji” i „polskich zbrodni”
fot. Wikipedia

Sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień, Światosław Szeremeta, zaapelował w czwartek do parlamentu w Kijowie o uznanie „polskiej okupacji” zachodniej Ukrainy oraz „polskich zbrodni przeciwko Ukraińcom dokonanych w XX wieku”.

Zobacz także

Szeremeta zareagował w ten sposób na przyjęcie przez polski Sejm, a następnie Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która ma umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

— Ta decyzja jest całkowicie absurdalna i ma absolutnie antyukraińską treść i charakter. Doprowadzi ona do poważnego zaostrzenia stosunków polsko-ukraińskich — powiedział w rozmowie z „Lwowskim Portalem”.

Zobacz także

— Jestem przekonany, że ukraiński parlament powinien podjąć decyzję o uznaniu polskiej okupacji ziem Zachodniej Ukrainy, polskich zbrodni, dokonanych na Ukraińcach w XX wieku oraz wprowadzić odpowiedzialność karną za zaprzeczanie tym zbrodniom, w tym polskiej okupacji — oświadczył Szeremeta.

Zobacz także

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN możliwe będzie wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

Zobacz także

W listopadzie ub.r. ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że polska polityka wobec Ukrainy, jeśli chodzi o kwestie historyczne, będzie skorygowana. Oświadczył też, że Polska uruchamia „procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski”. Waszczykowski uściślił, że konsekwencje poniosą osoby, które na poziomie administracyjnym nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji (chodzi o prace poszukiwawcze IPN) i renowacji polskich miejsc pamięci.

18 listopada ubiegłego roku zakaz wjazdu do Polski otrzymał Szeremeta.

RadioZET.pl/PAP/KM