Zamknij

Reuters: Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału UE

Redakcja
28.06.2018 20:36
Komisja Euopejska
fot. Shuuterstock

Dalszy ciąg batalii o sądy. Według nieoficjalnych informacji agencji Reuters, Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym. Protesty w tej sprawie organizowała m.in. Akcja Demokracja. 

Komisja Europejska pozwie Polskę - podaje nieoficjalnie agencja Reuters. Powodem ma być ustawa o Sądzie Najwyższym. Protesty przeciwko reformie sądownictwa zaproponowanej przez PiS organizowała m.in. Akcja Demokracja. 

Reuters powołuje się na swoje źródła w Brukseli. 

Zobacz także

Reforma sądownictwa: KE pozywa Polskę

Tymczasem przyjęta w czwartek uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, głosi, że I prezes SN Małgorzata Gersdorf pozostanie na stanowisku do 2020 roku. 

Zrzut ekranu 2018-06-28 o 20.36.41

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, czyli 3 lipca, w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. W SN orzeka obecnie 74 sędziów, spośród których 27 osiągnęło ten wiek. 

I prezes SN, która już ukończyła 65. rok życia, zapowiedziała, że „nie złożyła i nie złoży” wniosku do prezydenta. 

Więcej informacji wkrótce.

Zobacz także:

RadioZET.pl/Reuters/KM