Zamknij
atak zimy
7 Zobacz galerię
fot. AP/Associated Press/East News

Atak zimy w Europie. Śnieżyce uderzyły w Hiszpanii. Intensywne opady śniegu sprawiły, że w niedzielę wieczorem zablokowanych zostało w całym kraju kilkaset dróg. Deszcz oraz porywisty wiatr dodatkowo przyczyniły się do dwóch śmiertelnych wypadków drogowych. Z kolei we Francji na autostradzie utknęły samochody.

Zima i śnieżyce dotarły do Europy. Minionej doby intensywnie padało w Polsce. W niedzielę IMGW wydał ostrzeżenia dla 8 województw. Śnieżnie jest także na zachodzie Starego Kontynentu. Na północy Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Asturii, z powodu nagłego załamania się pogody doszło do kilku poważnych wypadków.

Najgroźniejszy wydarzył się w miejscowości Soto de la Barca, gdzie wskutek osunięcia się jednej z przydrożnych skarp, nasiąkniętych wodą, doszło do zasypania zwałami piachu i kamieni auta na trasie krajowej AS-15. W efekcie tragicznego zdarzenia przysypany został samochód, w którym podróżowało pięć osób. Śmierć na miejscu poniosła kobieta. Inny z pasażerów odniósł poważne obrażenia.

Załamanie pogody w Hiszpanii. Dwie osoby zginęły

W dwóch innych zdarzeniach na terenie Asturii doszło w niedzielę do wypadków pojazdów, które wpadły w poślizg z powodu załamania się pogody. Jeden z kierowców zginął, a inny został ranny.

Według szacunków Generalnej Dyrekcji Ruchu Drogowego (DGT) w niedzielę najwięcej dróg jest nieprzejezdnych w całym pasie północnej Hiszpanii – około 150. Z kolei na wschodzie kraju, głównie na terenie wspólnoty autonomicznej Walencji, w rezultacie oblodzenia dróg doszło do ponad 20 wypadków drogowych.

Znaczny problem w kilku regionach kraju stanowią wyjątkowo niskie temperatury powietrza. W Katalonii w niedzielę słupek rtęci pokazał w kilku miejscach - 12 stopni Celsjusza.

Francja. Sparaliżowany ruch na autostradzie

Intensywne opady śniegu odnotowano także we Francji. Tam w niedzielę wieczorem doszło do paraliżu ruchu na autostradzie A89 między Lyonem a Clermont-Ferrand. W pobliżu Thiers, w środkowo-wschodniej Francji, w zaspach utknęły setki samochodów - poinformowały lokalne władze.

W niektórych miejscach spadło nawet 30 cm śniegu. Operator autostrady A89, firma Vinci, rozdzielała wśród uwięzionych w samochodach ludzi gorące napoje i jedzenie. Na autostradzie pracowały pojazdy do odśnieżania, a odcinek już jest przejezdny.

RadioZET.pl/PAP

C