Zamknij

Uzależnione od opium papugi prześladują rolników w Indiach

Redakcja
05.03.2019 12:16
Uzależnione od opium papugi prześladują rolników w Indiach
fot. NDTV

– Próbowaliśmy robić hałas, użyliśmy nawet petard, ale nic nie pomogło – mówi jeden z rolników ze stanu Madhya Pradesh w Indiach. Uzależnione od opium papugi niszczą w tym rejonie uprawy maku. Rolnicy skarżą się, że przylatują one nawet kilkadziesiąt razy dziennie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Okolice miejscowości Neemuch w stanie Madhya Pradesh słyną z uprawy maku na opium. W niektórych regionach Indii uprawa ta jest legalna. Od pewnego czasu rolnicy z Madhya Pradesh mają jednak poważne problemy.

Zobacz także

Uprawy regularnie niszczone są przez uzależnione od opium papugi. Rolnicy muszą całymi dniami pilnować pól, jednak na niewiele się to zdaje. Papugi przylatują nawet kilkadziesiąt razy dziennie.

Zobacz także

– Jedna makówka daje 20-25 gramów opium. Duże grupy papug żywią się tymi roślinami 30-40 razy dziennie, niektóre nawet urywają makówki i z nimi odlatują. To wpływa na nasze możliwości produkcyjne. Te uzależnione od opium papugi sieją spustoszenie – przyznaje jeden z poszkodowanych rolników.

– Próbowaliśmy robić hałas, użyliśmy nawet petard, aby je odstraszyć, ale nic nie pomogło – dodaje. Mężczyzna przyznaje także, że zwracali się w tej sprawie do lokalnych władz, jednak nie otrzymali żadnej pomocy.

RadioZET.pl/NDTV/BM