Zamknij

VG Siddhartha nie żyje. Ciało króla kawy znaleziono w rzece

31.07.2019 07:31
VG Siddhartha
fot. Twitter.com

VG Siddhartha nie żyje. Ciało właściciela sieci popularnych kawiarń w Indiach znaleziono w rzece. Zanim biznesmen popełnił samobójstwo, napisał list, w którym przepraszał udziałowców i pracowników za sytuację firmy. „Indyjski Starbucks” miał długi i problemy w urzędzie podatkowym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie żyje VG Siddhartha — założyciel sieci Cafe Coffee Day, do której należy ponad 1,7 tys. kawiarni w całych Indiach. Zniknął w piątek wieczorem. W drodze do Mangaluru na południu kraju polecił swojemu szoferowi zatrzymać się nad rzeką i wybrał się na spacer. Po godzinie nieobecności kierowca podniósł alarm.

Kilka godzin przed zniknięciem do zarządu firmy trafił list, w którym indyjski miliarder przepraszał za „niestworzenie odpowiedniego modelu biznesowego”. 

Bardzo przepraszam, że zawiodłem wszystkich, którzy pokładali we mnie nadzieje. Walczyłem długo, ale dzisiaj poddałem się, nie mogąc znieść więcej presji.

napisał w liście z datą 27 lipca

VG Siddhartha nie żyje. Przyczyna śmierci 

W pożegnalnym liście właściciel sieci kawiarń wspominał o naciskach ze strony urzędu podatkowego oraz pożyczce potrzebnej na wykup akcji od jednego z partnerów. „Ogromna presja ze strony innych pożyczkodawców doprowadziła mnie do tej sytuacji” – tłumaczył.

Od dłuższego czasu firma zmagała się z długami, które urosły do ok. 655 mln USD. Jednak dzięki sprzedaży udziałów w innych przedsiębiorstwach Siddhartha spłacił ponad połowę zobowiązań. Prowadził także rozmowy o sprzedaży części kawowego biznesu z koncernem Coca-Cola, które miały przynieść 1,45 mld USD. W 2017 r. urząd podatkowy zarządził kontrole w biurach firmy, lecz — jak zastrzegł we wtorek ten urząd — kłopoty podatkowe przedsiębiorcy nie były poważne.

Zobacz także

Sieć kawiarń Cafe Coffee Day, nazywanych „indyjskim Starbucksem”, Siddhartha założył w połowie lat 90. Kawiarnie stały się symbolem zmian i nowoczesności w kraju, gdzie większość ludzi tradycyjnie pije herbatę z mlekiem. Sam Starbucks nie odniósł sukcesu w Indiach, w przeciwieństwie do Cafe Coffee Day, która zatrudniała ok. 30 tys. pracowników w ponad 1,7 tys. kawiarń w całych Indiach.

RadioZET.pl/PAP