Zamknij

Pierwsza śnieżyca w Brazylii od ponad 60 lat. "Jeszcze nigdy nie widziałem śniegu"

PAP
30.07.2021 17:55
Śnieg w Brazylii
fot. Twitter/MetSul.com/screen

Na południu Brazylii w czwartek gwałtownie spadły temperatury, a w nocy wystąpiły opady śniegu. Niektórzy dorośli mieszkańcy zobaczyli śnieg po raz pierwszy - poinformowała w piątek agencja Reutera. Mrozy zagrażają uprawom kawy, trzciny cukrowej i pomarańczy.

Brazylia przeżywa atak zimy. Jak podają agencje, ulice miast i samochody pokrył śnieg, a ludzie robili zdjęcia i lepili bałwany.

– Mam 62 lata i nigdy nie widziałem śniegu. Zobaczyć to piękno natury to coś naprawdę wspaniałego – komentował w telewizji Globo kierowca ciężarówki Iodor Goncalves Marques w Cambara do Sul, w stanie Rio Grande do Sul. – Tak naprawdę prawie nie czuć zimna, gdy wokół tak wspaniały śnieg. To cudowne! – mówiła Joselaine da Silva Marques, mieszkanka Cambara do Sul.

W Brazylii spadł śnieg. Ludzie cieszą się i lepią bałwany, ale mróz zagraża uprawom

Oblodzone drogi zaobserwowano w ponad 40 miastach stanu Rio Grande do Sul, a w co najmniej 33 wystąpiły opady śniegu - informowały służby meteorologiczne. Wyjątkowo niskie temperatury spowodowały szybki wzrost cen kawy i cukru, a zgodnie z prognozami piątek miał być najzimniejszym dniem w roku.

W piątek fala zimnego powietrza ma dotrzeć nad stany Goias i Mato Grosso do Sul, gdzie uprawia się kukurydzę. Niskie temperatury mają także dotknąć stany Sao Paulo i Minas Gerais, gdzie zagrożeni mogą być producenci cukru, owoców cytrusowych i kawy.

Śnieg jest rzadkością w Brazylii. Ostatnia śnieżyca w tym kraju miała miejsce w 1957 roku.

RadioZET.pl/PAP