Zamknij

„Pokolorowali” zabytkowy posąg. Teraz przypomina postać z kreskówki

Redakcja
27.06.2018 12:38
„Pokolorowali” zabytkowy posąg. Teraz przypomina postać z kreskówki
fot. Facebook/artusrestauracion.patrimonio

Hiszpanie nie mają szczęścia do odnawiania zabytków. XVI-wieczny posąg w kościele został tak „odświeżony”, że w ogóle nie przypomina oryginału. Restauratorzy zabytków nie kryją oburzenia, a media przypominają podobną historię z wizerunkiem Jezusa z 2012 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Proboszcz kościoła pod wezwaniem Świętego Michała w mieście Estella w północnej Hiszpanii poprosił lokalną pracownię o odnowienie XVI-wiecznego posągu. Monument przedstawiający św. Jerzego walczącego na koniu ze smokiem był zakurzony i już dawno stracił oryginalne kolory.

Zobacz także

Po renowacji posąg zyskał nowe, krzykliwe kolory. Zdjęcia przed i po odnowieniu zrobiły furorę w mediach społecznościowych. Jednak kontrowersyjna renowacja wywołała oburzenie wśród hiszpańskich historyków sztuki.

Burmistrz miasta Estella Koldo Leoz Garciandia napisał na Twitterze, że „pokolorowanie” posągu nie było konsultowane z miejskimi władzami.

O tym, do czego zdolni są amatorzy odnawiający zabytki, można było się przekonać przed sześcioma laty. W 2012 roku w miejscowości Borja miejscowa artystka Cecilia Gimenez zniszczyła fresk „Ecce Homo”. Karykaturalny obraz zyskał tak dużą sławę, że stał się celem dla wielu turystów.

RadioZET.pl/CNN/PTD