Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

W Indiach odsłonięto najwyższy pomnik na świecie. Mierzy 182 metry

31.10.2018 17:42
xxx wiadomosci

Premier Indii Narendra Modi w środę, w Dniu Pojednania Narodowego, odsłonił pomnik wysokości 182 m - najwyższy na świecie. Przedstawia on Sardara Patela, polityka przyćmionego według partii Modiego przez rozgłos otaczający "dynastię" Nehru-Gandhi.

W Indiach odsłonięto najwyższy pomnik na świecie. Mierzy 182 metry fot. TT:PMOIndia

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sardar w hindi, urdu i perskim oznacza szefa, naczelnika. Sardar Patel (Vallabhbhai Jhaverbhai) to pierwszy wicepremier i pierwszy minister spraw wewnętrznych Indii w latach 1947-1950, który i perswazją, i siłą przekonał księstwa indyjskie (było ich ponad 560) do przystąpienia do federalnych Indii. Sam Mahatma Gandhi uważał, że zadanie to może udać się jedynie Patelowi.

Pomnik, który stanął niedaleko Sardar Sarovar Dam (SSD) - jednej z największych zapór wodnych świata, postawionej na Narmadzie - jest czterokrotnie większy od Statui Wolności (wyższy jest niemal dwukrotnie). Zaprojektowano go tak, by oparł się wichurom do 180 km na godzinę i wstrząsom sejsmicznym o magnitudzie 6,5.

Patel, który cieszył się opinią człowieka z zasadami, był także nazywany Żelaznym Człowiekiem Indii. Jego pomnik symbolizuje zdaniem partii Modiego jedność i spójność kraju.

Hołd oddany Patelowi ma, jak pisze "Washington Post", o wiele głębszą symbolikę, Patel bowiem stał się ikoną hinduskich nacjonalistów z partii Modiego, BJP.

Same już tylko rozmiary odlanego z brązu monumentu "mówią wiele o globalnych aspiracjach Indii, jak i politycznym ego ich przywódcy" - napisała w poniedziałkowym artykule gazeta.

RadioZET.pl/PAP/BM

Oceń
Tagi