Zamknij

W Katyniu odbył się polsko-rosyjski Marsz Pamięci

Redakcja
15.04.2018 15:32
Katyń
fot. Monkpress/East News

Z udziałem młodych Rosjan i Polaków, uczniów szkół średnich z Wielkopolski i Smoleńska, odbył się w niedzielę w Katyniu 12. Marsz Pamięci. Celem tej dorocznej akcji jest wspólne upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

W tym roku w marszu wzięła udział młodzież ze szkół średnich, głównie liceów z Poznania i miejscowości pod Poznaniem; łącznie około 110 osób. Z Rosji - tak jak w poprzednich latach - uczestnikami marszu byli uczniowie Korpusu Kadetów i Szkoły nr 8 w Smoleńsku, a także młodzież zrzeszona w organizacji polonijnej - Domu Polskim. Grupa z Rosji liczyła 60-80 osób.

Jak co roku, marsz rozpoczął się od zbiórki na stacji kolejowej Gniezdowo, z której polscy oficerowie byli przewożeni samochodami więziennymi do Lasu Katyńskiego. Młodzież wyruszyła następnie do Zespołu Memorialnego w Katyniu, część około trzykilometrowej trasy pokonując marszem, w sformowanej kolumnie.

Na terenie Memoriału - zarówno w części rosyjskiej, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji stalinowskich, jak i na Polskim Cmentarzu Wojennym - złożono kwiaty i zapalono znicze.

Tegoroczny Marsz Pamięci odbył się po raz pierwszy po śmierci jego inicjatora, zmarłego w lutym Wincentego Dowojny - podkreślił w rozmowie z PAP pilot polskiej grupy Maciej Klimczak. Jak przypomniał, Dowojna był synem zamordowanego w Katyniu oficera, "człowiekiem głęboko doświadczonym, Sybirakiem", który jednak "zawsze chciał, aby młodzież polska i rosyjska współpracowała, i w 2007 roku to się ziściło, odbył się pierwszy Marsz Pamięci".

RadioZET.pl/pap/maal