Zamknij

WHO ostrzega: w Mariupolu może wybuchnąć epidemia cholery

17.05.2022 21:25

Na terenach okupowanych przez Rosję w Donbasie, zwłaszcza w Mariupolu, może wybuchnąć epidemia cholery - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Powodem jest brak dostępu do wody pitnej oraz nierealizowanie podstawowych usług komunalnych, jak wywóz nieczystości.

Mariupol
fot. AP Photo/Alexei Alexandrov/East News

Mariupol, miasto nad Morzem Azowskim, jest okupowane przez wojska rosyjskie. Według władz w Kijowie pozostaje tam od 150 do 170 tys. cywilów. W ostatnich dniach przeprowadzono ewakuację żołnierzy broniących kombinatu Azowstal. 

WHO ostrzega, że sytuacja zdrowotna w Mariupolu i innych miastach zajmowanych przez Rosjan bardzo się pogarsza. - Wiele rur jest uszkodzonych. Otrzymujemy informacje od naszych lokalnych partnerów - organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc - że na ulicach jest bagno. Ścieki i woda pitna są zmieszane - powiedziała w Kijowie dr Dorit Nitzan z WHO.

W ocenie ekspertki w takich warunkach bardzo prawdopodobne jest pojawienie się chorób zakaźnych, w tym cholery. WHO szykuje się na taką ewentualność, dlatego przygotowuje pakiety pomocowe dla mieszkańców i szczepionki. Mariupol pozostaje bez stałych dostaw wody, gazu i prądu.

RadioZET.pl/Ukrinform

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE