Zamknij

W Parlamencie Europejskim otwarto wystawę poświęconą Katastrofie Smoleńskiej

Redakcja
28.03.2017 21:21
W Parlamencie Europejskim otwarto wystawę poświęconą Katastrofie Smoleńskiej
fot. PAP

Wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby, poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej została otwarta we wtorek wieczorem w Parlamencie Europejskim w Brukseli w związku ze zbliżającą się siódmą rocznicą katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Ekspozycja obejmuje dwadzieścia trzy prace osiemnastu artystów z różnych regionów Polski. "Każda z tych prac jest inna, ale na pewno każda oddaje hołd tym, którzy zginęli, i zachowuje pamięć o nich" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Joanna Błońska.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET
Symboliczne, abstrakcyjne i metaforyczne obrazy i grafiki przekazują w różnorodnej formie artystycznej odczucia, skojarzenia i przemyślenia autorów, związane z tematyką wystawy. Towarzyszą im wiersze Joanny Błońskiej i Leszka Długosza.

Zagłosuj

Wierzysz w zamach?

Liczba głosów:

Po raz pierwszy wystawa pt. "Ofiarom katastrofy smoleńskiej" została zaprezentowana w 2015 roku w Galerii "Dom" Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim. Wówczas przedstawiono na niej czterdzieści sześć prac - malarstwo, grafikę, rzeźbę. Organizatorzy podkreślają, że była to lokalna inicjatywa, która nie powstała z inspiracji jakichkolwiek partii czy ruchów społecznych. Rok później na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyselekcjonowane prace zaprezentowano w galerii Kordegarda w Warszawie, a także w polskim parlamencie. Inicjatorem zorganizowania wystawy w budynku europarlamentu był europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MaAl