Zamknij

W Syrii rozpoczęła się bitwa o stolicę Państwa Islamskiego Ar-Rakkę

Redakcja
07.06.2017 17:41
W Syrii rozpoczęła się bitwa o stolicę Państwa Islamskiego Ar-Rakkę
fot. east news

W Syrii rozpoczęła się bitwa o stolicę tzw. Państwa Islamskiego, Ar-Rakkę. To kluczowy etap wojny. Siły Demokratyczne od wtorku próbują odbić miasto z rąk dżihadystów. Na wschodnich obrzeżach miasta zginęło już 12 syryjskich żołnierzy.

Jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka o świcie rozpoczął się szturm na bazę wojskową na północnych obrzeżach Ar-Rakki. – Ogłaszamy dzisiaj (we wtorek) rozpoczęcie wielkiej bitwy w celu wyzwolenia Rakki, rzekomej stolicy terroryzmu i terrorystów – powiedział Talal Silo, rzecznik syryjskiego wojska cytowany przez agencję Reutera. – Morale jest wysokie i gotowość wojskowa do wdrażania planu militarnego jest całkowita i realizowana w porozumieniu z dowodzoną przez USA koalicją – dodał rzecznik.

Początek bitwy

Najnowsze doniesienia mówią o tym, że syryjskie siły weszły do miasta i po zaciętych walkach opanowali kilka budynków w dzielnicy Machleb.

Na działania sił syryjskich z niepokojem patrzy strona turecka. – Jeśli operacja odbijania z rąk dżihadystów Ar-Rakki na północy Syrii, będzie oznaczała zagrożenie dla Turcji, weźmiemy odwet – zapowiadał premier Turcji Binali Yildirim, dodając, że Turcja już podejmuje pewne kroki. Nie wiadomo jednak, co te słowa konkretnie miały oznaczać.

Ar-Rakka

Ar-Rakka uznawana jest za stolicę tzw. Państwa Islamskiego. W rękach dżihadystów pozostaje od stycznia 2014. Przed wojną mieszkało w niej ponad 220 tys. osób.

Zdjęcia z poprzednich operacji w Syrii:

RadioZET.pl/TVN24/Wikipedia/MNews/strz