Zamknij

W krwawych zamachach zginęło 130 osób. Zapadł wyrok

29.06.2022 21:31

Francuski sąd uznał w środę Salaha Abdeslama, jedynego żyjącego sprawcę zamachów w Paryżu w 2015 roku, za winnego zabójstw i skazał go na dożywocie. W atakach terrorystycznych w stolicy Francji i Saint Denis zginęło 130 osób, a ponad 350 zostało rannych.

Krwawe zamachy w Paryżu. Zapadł wyrok
fot. AP/Associated Press/East News

Zamachy w Paryżu z 2015 roku wstrząsnęły Francją i całą Europą. Do ataków terrorystycznych przyznało się Państwo Islamskie.

W środę 29 czerwca zapadł wyrok wobec Salaha Abdeslama, uważanego za jedynego żyjącego członka grupy terrorystycznej, która dokonała masakr 13 listopada 2015 roku. Resztę życia spędzi w więzieniu, nie ma większych szans na wcześniejsze zwolnienie.

Krwawe zamachy w Paryżu. Surowy wyrok dla jedynego żyjącego sprawcy

W krótkim odstępie czasu doszło do trzech eksplozji i sześciu strzelanin. Eksplozje miały miejsce m.in. przy stadionie Stade de France, gdzie toczył się mecz Francji z Niemcami. Najkrwawszy atak miał miejsce w teatrze Bataclan, gdzie zginęło około stu osób, głównie zakładników. Zamachowcy starli się z policją. Zabito ośmiu agresorów.

Do zorganizowania ataków przyznało się Państwo Islamskie. Wyrok odpowiadał żądaniom prokuratorów o najsurowszej z możliwych kar we francuski prawie. Skazany został też bliski Abdeslama z dzieciństwa, Mohamed Abrini, którego oskarżono o zapewnienie wsparcia logistycznego przed zamachami. Usłyszał wyrok 22 lat więzienia.

RadioZET.pl/AFP