Zamknij

W rosyjskim areszcie zmarł wybitny naukowiec. "Oskarżenia śmieszne, okrutne"

04.07.2022 10:17
Dmitrij Kolker nie żyje
fot. NATALIA KOLESNIKOVA /AFP /East News

Śmiertelnie chory rosyjski naukowiec Dmitrij Kolker, zatrzymany kilka dni temu przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) w związku z podejrzeniem, że przekazał Chinom dane zawierające tajemnicę państwową, zmarł w areszcie - poinformowała rodzina Kolkera w mediach społecznościowych.

Oficerowie FSB zabrali w czwartek 54-letniego Kolkera ze szpitala w Nowosybirsku. Chorował na zaawansowany nowotwór trzustki. O śmierci naukowca poinformował w niedzielę jego syn Maksim, krytykując rosyjskich prokuratorów i "machinę państwową".

W czwartek sąd nakazał aresztowanie Kolkera na dwa miesiące. Fizyk odbył czterogodzinną podróż samolotem do moskiewskiego więzienia Lefortowo, a później zmarł w pobliskim szpitalu. Rodzina i prawnicy naukowca przekazali, że po zatrzymaniu Kolkera FSB przeszukała jego dom. Ich zdaniem zarzuty o zdradę stanu zostały oparte na wykładach, jakie Kolker prowadził w Chinach, mimo że ich treść została wcześniej zaakceptowana przez rosyjskie służby.

W więzieniu zmarł rosyjski naukowiec Dmitrij Kolker

- Te oskarżenia są śmieszne i wyjątkowo okrutne, to niezwykłe, że zostały wytoczone wobec tak chorego człowieka - powiedział kuzyn Kolkera Anton Dianow agencji Reutera. - Wiedzieli, że jest na łożu śmierci i (mimo to) postanowili go aresztować - dodał.

Jak podkreślił, Kolker kochał swój kraj, pracował w Rosji i chciał uczyć rosyjskich studentów mimo zaproszeń do współpracy od zagranicznych uniwersytetów i laboratoriów, dzięki którym mógł wyjechać z Rosji.

W sobotę rosyjskie media poinformowały o zatrzymaniu drugiego naukowca w Nowosybirsku w związku z podejrzeniem o zdradę stanu. Nie jest jasne, czy te dwa przypadki są ze sobą powiązane - pisze Reuters. Jak dodaje agencja, w ostatnich latach wielu rosyjskich naukowców zostało zatrzymanych w związku z zarzutami o rzekome przekazywanie wrażliwych danych obcokrajowcom. Krytycy Kremla uważają, że przyczyną tych aresztowań często jest "bezpodstawna paranoja".

RadioZET.pl/ PAP

C