Zamknij

Fałszywe alarmy bombowe wywołały panikę na lotnisku i na dworcu

Redakcja
04.07.2017 16:51
W.Brytania: Fałszywe alarmy pożarowe w Londynie na Heathrow i Euston
fot. Wikimedia Commons

Lotnisko Heathrow oraz duży londyński dworzec kolejowy Euston zostały we wtorek ewakuowane przez straż pożarną ze względu na uruchomienie się systemu pożarowego. Służby ratunkowe potwierdziły jednak, że w obu przypadkach był to fałszywy alarm.

Tuż przed 13 czasu lokalnego (14 czasu polskiego) strażacy ewakuowali trzeci terminal Heathrow, kiedy zadziałały tam czujniki wykrywające dym. W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze władze portu lotniczego podkreśliły, że "pomimo alarmu nie znaleziono źródła ognia" i pasażerowie zostali z powrotem wpuszczeni na teren terminala. Kilkanaście minut później alarm przeciwpożarowy włączył się również na ruchliwym dworcu kolejowym Euston w centrum Londynu, z którego odchodzą pociągi m.in. do Birmingham, Manchesteru i Edynburga.

Zobacz także

Po ewakuacji pasażerów i dokładnym sprawdzeniu stacji straż pożarna potwierdziła, że to także był fałszywy alarm. Rozkładowy ruch pociągów został wznowiony około 13:30 czasu lokalnego (14:30 czasu polskiego). Brytyjskie służby ratunkowe pozostają w podwyższonym stanie gotowości, odkąd na początku czerwca co najmniej 80 osób zginęło w pożarze apartamentowca Grenfell Tower w zachodnim Londynie.

Zobacz także

Jak wstępnie ustaliły służby ratunkowe, jedną z przyczyn szybkiego rozprzestrzenienia się ognia w Grenfell Tower były łatwopalne materiały wykorzystane w elewacji. Rząd Theresy May zarządził kontrolę elewacji na podobnych budynkach; w poniedziałek poinformowano, że co najmniej 181 budynków mieszkalnych nie spełnia wymogów przeciwpożarowych.

RadioZET.pl/pap/maal