Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Fałszywe alarmy bombowe wywołały panikę na lotnisku i na dworcu

04.07.2017 16:51
xxx wiadomosci

Lotnisko Heathrow oraz duży londyński dworzec kolejowy Euston zostały we wtorek ewakuowane przez straż pożarną ze względu na uruchomienie się systemu pożarowego. Służby ratunkowe potwierdziły jednak, że w obu przypadkach był to fałszywy alarm.

W.Brytania: Fałszywe alarmy pożarowe w Londynie na Heathrow i Euston fot. Wikimedia Commons

Tuż przed 13 czasu lokalnego (14 czasu polskiego) strażacy ewakuowali trzeci terminal Heathrow, kiedy zadziałały tam czujniki wykrywające dym. W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze władze portu lotniczego podkreśliły, że "pomimo alarmu nie znaleziono źródła ognia" i pasażerowie zostali z powrotem wpuszczeni na teren terminala. Kilkanaście minut później alarm przeciwpożarowy włączył się również na ruchliwym dworcu kolejowym Euston w centrum Londynu, z którego odchodzą pociągi m.in. do Birmingham, Manchesteru i Edynburga.

Po ewakuacji pasażerów i dokładnym sprawdzeniu stacji straż pożarna potwierdziła, że to także był fałszywy alarm. Rozkładowy ruch pociągów został wznowiony około 13:30 czasu lokalnego (14:30 czasu polskiego). Brytyjskie służby ratunkowe pozostają w podwyższonym stanie gotowości, odkąd na początku czerwca co najmniej 80 osób zginęło w pożarze apartamentowca Grenfell Tower w zachodnim Londynie.

Jak wstępnie ustaliły służby ratunkowe, jedną z przyczyn szybkiego rozprzestrzenienia się ognia w Grenfell Tower były łatwopalne materiały wykorzystane w elewacji. Rząd Theresy May zarządził kontrolę elewacji na podobnych budynkach; w poniedziałek poinformowano, że co najmniej 181 budynków mieszkalnych nie spełnia wymogów przeciwpożarowych.

RadioZET.pl/pap/maal

Oceń