Zamknij

WHO: Ukraina powinna zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w laboratoriach

11.03.2022 10:33

WHO informuje, że władze Ukrainy powinny zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w państwowych laboratoriach, aby uniknąć potencjalnego wycieku, który doprowadziłby do rozprzestrzeniania się chorób. Apel ma związek z agresywną polityką Rosji, która oskarżyła ostatnio USA o prowadzenie w Ukrainie laboratorium broni biologicznej.

broń biologiczna
fot. SeventyFour /easyfotostock /Eastnews

Putin prowadzi wojnę z Ukrainą już 16. dzień. Poza działaniami militarnymi cały czas toczy się wojna informacyjna. Rosja oskarżyła Ukrainę i USA o prace nad bronią biologiczną. WHO przekazała, że "zaleciła ukraińskiemu ministerstwu zdrowia (...) zniszczenie niebezpiecznych patogenów, aby zapobiec ich możliwemu rozprzestrzenieniu".

Organizacja podkreśliła, że współpracuje z ukraińską służbą zdrowia od kilku lat, aby promować praktyki, które pozwolą zapobiec "przypadkowemu lub celowemu wyciekowi patogenów chorobotwórczych".

"Ukraina powinna zniszczyć groźne patogeny trzymane w laboratoriach"

Światowa Organizacja Zdrowia nie przekazała, kiedy zostało wydane zalecenie, ani nie przedstawiła szczegółowych informacji na temat rodzajów patogenów lub toksyn, które mają znajdować się w laboratoriach na Ukrainie.

Reuters pisze, że możliwości ukraińskich laboratoriów znajdują się w centrum wojny informacyjnej od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Według Rosji, Stany Zjednoczone prowadzą laboratorium broni biologicznej na Ukrainie, czemu wielokrotnie zaprzeczał Kijów i Waszyngton.

Amerykański rząd uważa, że Rosja może wykorzystać rzekome zagrożenie bronią biologiczną jako pretekst do użycia broni biologicznej lub chemicznej przeciwko Ukrainie.

Rosja wystąpiła z wnioskiem o zwołanie w piątek 11 marca posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie działań USA na terenie Ukrainy, związanych z bronią biologiczną - napisał w nocy z czwartku na piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter

Wojna w Ukrainie na żywo. Najważniejsze informacje