Zamknij

WHO apeluje do rządów: Pozostanie w domach nie wystarczy

26.03.2020 10:40
WHO koronawirus
fot. PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Szef Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował do państw całego świata o przestrzeganie obostrzeń w walce z pandemią koronawirusa. Zastrzegł, że do zwalczenia wirusa nie wystarczą same ograniczenia w przemieszczaniu się.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

WHO monitoruje rozwój pandemii koronawirusa. Wysokie wzrosty zakażeń notuje się w Europie i Stanach Zjednoczonych, epidemia wygasa natomiast w Azji.

Zobacz także

Szef Światowej Organizacji Zdrowia przekazał krajom z całego świata kluczowe wytyczne do walki koronawirusem.

Kraje, które wprowadziły u siebie ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powinny wykorzystać ten czas na wykrycie i zaatakowanie go

 - podkreśliła WHO.

Zobacz także

Dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus zastrzegł, że zamykanie się ludzi i rodzin w domach jest „kupowaniem czasu”. Dodał, że tylko ten środek nie wystarczy do pokonania wirusa.

Proszenie ludzi, aby zostali w domu, i powstrzymywanie przemieszczania się ludności to kupowanie czasu i zmniejszanie presji na systemy opieki zdrowotnej. Same te środki nie ugaszą jednak epidemii

- powiedział w Genewie szef WHO.

I wyjaśnił, że kraje muszą rozszerzyć, przeszkolić i rozmieścić pracowników służby zdrowia i zdrowia publicznego, a także wdrożyć systemy wykrywania każdego podejrzanego przypadku oraz przyspieszyć testy.

Na plan tzw. solidarnego reagowania na pandemię zebrano dotąd ok. 95 mln dolarów. Fundusze zbierane przez WHO mają pomóc poszczególnym osobom i organizacjom w finansowaniu zakupu masek ochronnych, rękawiczek, fartuchów, gogli i zestawów diagnostycznych dla służby zdrowia..

RadioZET.pl/PAP