Zamknij

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm: Kwarantanna to za mało

22.03.2020 18:41

Nie wystarczy objąć całego kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa – powiedział dziś ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan. Mówił, że należy testować wszystkie podejrzane przypadki, by uniknąć odrodzenia się wirusa.

WHO koronawirus
fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii koronawirusa 11 marca. Eksperci WHO na bieżąco analizują jak państwa z całego świata radzą sobie z nowym wirusem, który rozprzestrzenił się z chińskiego Wuhan.

Zobacz także

Doktor Mike Ryan wyraził dziś mocne przekonanie, skierowane do państw, które nienależycie mocno zareagowały na pandemię.

Powinniśmy skupić się na znajdowaniu chorych i zakażonych oraz na izolowaniu ich, na znajdowaniu ludzi, z którymi się kontaktowali i izolowaniu ich

- powiedział Mike Ryan w wywiadzie dla BBC.
Podkreślił, że koronawirus Sars Cov-2 jest szalenie niebezpieczny, gdy państwa nie stosują silnych środków prewencyjnych.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nie zastosujemy teraz silnych środków ochrony zdrowia publicznego, to choroba powróci, gdy ograniczenia ruchu i kwarantanny zostaną zniesione

- zaznaczył.
Ryan pochwalił znaczną część państw Europy i USA za podążenie drogą Chin i wprowadzenie drastycznych ograniczeń – poprzez zamknięcie szkół, barów restauracji, zalecenie pracy zdalnej. Podkreślił, że tylko reżim kwarantanny, prowadzony tak jak w Chinach, Singapurze, czy Korei Południowej, w połączeniu z testowaniem każdego podejrzanego przypadku, powinien być wzorem naśladowania.

Zobacz także

Zdaniem WHO centrum pandemii stała się właśnie Europa.

RadioZET.pl/PAP