Zamknij

WHO ostrzega: Ludzie młodzi również narażeni na Covid-19

25.03.2020 19:39
Koronawirus WHO
fot. AP/Associated Press/East News

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega osoby młode, które łagodniej przechodzą zakażenie koronawirusem i chorobę Covid-19. „Ludzie młodzi są również narażeni na Covid-19. Poza tym przenoszą infekcję na inne osoby, w tym na seniorów, co może być kwestią życia lub śmierci – ostrzega WHO. Brytyjski „The Sun” pisał dziś o śmierci zakażonej 21-latki, która nie cierpiała na żadne inne schorzenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pandemia koronawirusa daje się najmocniej we znaki starszym pokoleniom. Odsetek zakażonych, a zwłaszcza zmarłych jest szczególnie wysoki w grupie po 60.roku życia, czyniąc ją wręcz grupą podwyższonego ryzyka.

Zobacz także

WHO przestrzega jednak przed bagatelizowaniem zagrożenia przez osoby młode.

Chciałbym powiedzieć ludziom młodym: nie jesteście niezwyciężeni, ten wirus może was skazać na wielotygodniowy pobyt w szpitalu, a nawet zabić. A nawet jeśli nie zachorujecie, to wasza decyzja o tym, gdzie się przemieścić dla kogoś innego może być kwestią życia lub śmierci

– zaalarmował Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia.

Decydujące znaczenie w kontekście przebiegu zakażenia i choroby ma ogólny stan zdrowia i współistniejące choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroba sercowo-naczyniowa

Covid-19 uśmiercił młodą Brytyjkę, która nie chorowała

Tabloid „The Sun” informował dziś o śmierci 21-letniej Brytyjki, która była zakażona Sars-CoV-2. Nie cierpiała na inne schorzenia. Jej przypadek jest dziś najmocniejszym sygnałem dla ludzi młodych, którzy myślą, że nowy wirus im nie zaszkodzi. Wielu z nich nawet nie wie, że jest zakażonych. Mimo to mogą zarażać innych, narażając starsze pokolenia.

Zobacz także

Z danych Imperial College London wynika, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem hospitalizowano jedynie 5 proc. ludzi poniżej 50. roku życia (Włochy i Chiny).

RadioZET.pl/PAP