Zamknij

"WSJ": Pentagon zmienia decyzję. To efekt wystrzelenia rakiet przez Chiny

04.08.2022 21:47
"WSJ": Pentagon zmienia decyzję. To efekt wystrzelenia rakiet przez Chiny
fot. AP /Associated Press /East News

Minister obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz przełożenia planowanej na ten tydzień rutynowej próby pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) Minuteman III, by uniknąć eskalacji napięć z Chinami - podał w czwartek "Wall Street Journal".

"Wall Street Journal" powołuje się na źródła w Pentagonie. Według cytowanego oficjela, siły zbrojne USA miały przeprowadzić próbę rakiety w kalifornijskiej bazie Vandenberg.

"To jest od dawna planowany test, ale został przełożony, by uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, biorąc pod uwagę działania ChRL wokół Tajwanu" - powiedział rozmówca "WSJ", odnosząc się do chińskich ćwiczeń wojskowych, w tym wystrzelenia rakiet nad Tajwanem w reakcji na wizytę spikerki Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi w Tajpej.

Pentagon przesunął test rakiety międzykontynentalnej

Jak przypomina dziennik, Austin podjął podobną decyzję - o przełożeniu rutynowej próby rakietowej - w marcu, niedługo po tym, gdy prezydent Rosji ogłosił postawienie jej sił strategicznych w stan podwyższonej gotowości.

- Pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium naszej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu - przekazał 4 sierpnia minister obrony Japonii Nobuo Kishi. Dodał, że to pierwszy taki incydent w historii dwóch krajów.

Wyłączna strefa ekonomiczna Japonii rozciąga się ok. 370 km od zewnętrznych granic japońskich wód terytorialnych. W przeszłości na ten teren spadały już północnokoreańskie pociski rakietowe.

Chiny rozpoczęły w czwartek 4 sierpnia największe w historii manewry w Cieśninie Tajwańskiej, dwa dni po wizycie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie, najwyższego rangą przedstawiciela władz USA, jaki odwiedził wyspę w ciągu ostatnich 25 lat. Ministerstwo obrony w Tajpej podało, że siły ChRL wystrzeliły 11 pocisków balistycznych w bliskiej odległości od Tajwanu. Manewry wojsk ChRL mają potrwać do poniedziałku.

RadioZET.pl/ Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

C