Zamknij

Wacław Fieglar nie żyje. Zmarł weteran walk pod Monte Cassino

02.08.2019 23:22
Wacław Fieglar
fot. PAP

Wacław Fieglar nie żyje. Porucznik rezerwy, jeden z ostatnich żyjących uczestników bitwy pod Monte Cassino zmarł w wieku 97 lat. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie żyje Wacław Fieglar. Uczestnik bitwy pod Monte Cassino zmarł 31 lipca w Rzymie. O jego śmierci poinformował w piątek PAP krewny zmarłego Mateusz Zimny. Informację podano też na Twitterze Ambasador Kanady w Rzymie Alex Bugailiskis.

Wacław Fieglar nie żyje. Kim był? 

Wacław Fieglar urodził się 29 września 1921 r. w Załoźcach na Podolu, gdzie jego ojciec Jakub pełnił urząd burmistrza. Po ukończeniu gimnazjum w Tarnopolu podjął naukę w Liceum Handlowym we Lwowie, przerwaną inwazją sowiecką na Polskę.

Po aresztowaniu ojca przez NKWD wraz z matką, bratem i siostrą został w kwietniu 1940 r. deportowany przez Sowietów do Kazachstanu, gdzie w trudnych warunkach pracował w kopalni gliny.

Wraz z bratem w 1941 r. Wacław Fieglar opuścił Kazachstan, by dołączyć do powstającej pod dowództwem gen. Władysława Andersa Armii Polskiej. W drodze do armii, w listopadzie 1941 r. w uzbeckim Mitaniu zmarł na tyfus jego brat. Wacław Fieglar, który także zapadł na tę chorobę, przeżył i w 1942 r. został wcielony do 2. Korpusu Armii Polskiej. W Iraku ukończył Szkołę Podchorążych; tam też spotkał ojca, skazanego wcześniej na dziesięć lat pracy w kopalni w Karagandzie.

Wacław Fieglar walczył w Kampanii Włoskiej i w bitwie pod Monte Cassino, gdzie służył jako artylerzysta.

Nie żyje Wacław Fieglar. Życie po II wojnie światowej

Po zakończeniu II wojny światowej pozostał w Rzymie, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Greczynkę, Adelaide, którą poślubił w polskim kościele Zmartwychwstańców w Rzymie w 1946 r. Z Rzymu został przeniesiony do Wielkiej Brytanii. Po demobilizacji wyjechał do Argentyny, skąd w 1969 r. wyemigrował wraz z rodziną (żoną, córką Dianą i synem Alexem) do Kanady.

Po raz pierwszy odwiedził rodzinną Polskę w 1971 r.

Wacław Fieglar przez całe życie działał w kole nr 20 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Toronto. 18 maja br. po raz ostatni uczestniczył w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Monte Cassino.

Został odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Monte Cassino, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem czynu Zbrojnego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Medalem "Pro Patria" oraz Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Otrzymał także brytyjskie odznaczenia - Medal za Wojnę 1939–1945, Gwiazdę Włoch oraz Medal Obrony.

Ostatnie lata życia Wacław Fieglar spędził w Rzymie z najbliższą rodziną.

RadioZET.pl/PAP