Zamknij

Setki waleni utknęło na mieliźnie. Co najmniej 90 zmarło. Akcja ratunkowa

22.09.2020 22:16
akcja ratowania waleni, które utknęły na mieliźnie
fot. AFP /East News

Zmarło co najmniej 90 waleni z ok. 270 uwięzionych na mieliźnie na zachodnim wybrzeżu australijskiej wyspy Tasmania. 25 grindwali udało się uratować - poinformowały we wtorek lokalne władze. Trwa akcja ratunkowa.

Australia: "Obecnie uratowaliśmy ok. 25 (zwierząt) i eskortujemy je przez kanał na otwarte morze; ratownicy kontynuują pracę, więc przed końcem dnia ta liczba powinna się zwiększyć" - przekazał dziennikarzom koordynator akcji ratunkowej Nic Deka.

Według lokalnych władz uwięzione na mieliźnie zwierzęta, które odkryto w poniedziałek, to grindwale, morskie ssaki z rodziny delfinowatych. Walenie utknęły w płytkich wodach wąskiej zatoki nieopodal miejscowości Macquarie Heads na zachodnim wybrzeżu Tasmanii, ok. 200 km na północny zachód od stolicy wyspy Hobart.

Australia. Trwa akcja ratowania waleni, które utknęły na mieliźnie. 90 z nich zmarło

Około jednej trzeciej uwięzionych zwierząt zmarło do poniedziałkowej nocy, do większości z nich nie dało się dotrzeć łodzią - powiedział agencji AP biolog Kris Carlyon. Przekazał też, że akcja ratunkowa będzie postępowała powoli, a w pierwszej kolejności będą ratowane walenie z największymi szansami na przeżycie i te, do których najłatwiej można dotrzeć.

Zobacz także

Carlyon dodał, że grindwale są odpornym gatunkiem i te, którym udało się przeżyć, mają duże szanse przetrwać jeszcze kilka dni, o ile pogoda pozostanie chłodna. Akcję ratunkową utrudnia chłód i wilgoć oraz nieregularne pływy morskie. "To zła pogoda dla ludzi, ale idealna dla waleni" - ocenił badacz.

Naukowcy wciąż próbują zrozumieć zachowanie waleni, w tym przyczyny tego, że wiele z nich wpływa na mieliznę. Niektórzy z nich tłumaczą to tym, że są to bardzo stadne zwierzęta i gdy jeden z członków grupy zagubi się i utknie na mieliźnie, reszta grupy przybywa mu na pomoc, sama wpadając w pułapkę - wyjaśnia agencja KYODO.

Zobacz także

Na Tasmanii często dochodzi do uwięzienia morskich ssaków na mieliźnie, ale ostatnie zjawisko o takiej skali miało miejsce w 2009 r. - przypominają agencje.

RadioZET.pl/ PAP/ Sky News