Zamknij

Ozdrowieńcy po Covid-19 nie są odporni na wariant Delta. Nowe wyniki badań

09.07.2021 21:58
wariant delta odporny na przeciwciała
fot. Ilya Pitalev /SPUTNIK Russia /East News

Wariant Delta jest odporny na przeciwciała wytworzone po przechorowaniu Covid-19 - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z paryskiego Instytutu Pasteura. Co więcej, również jedna dawka szczepionki nie chroni przed tym wariantem koronawirusa.

Wariant Delta odporny na przeciwciała ozdrowieńców? Naukowcy sprawdzili działanie pojedynczych dawek preparatów Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneki na Deltę oraz wariant Beta (po raz pierwszy odnotowany w Republice Południowej Afryki). Okazało się, że szczepionki te są "mało bądź zupełnie nieskuteczne" wobec tych wariantów.

Według eksperymentu przeprowadzonego na grupie 103 osób, jedna dawka zapewniała 10 proc. ochrony przeciwko wariantom Delta i Beta.

Delta odporny na przeciwciała? Chronią tylko dwie dawki szczepionki

Badanie pokazało również, że choć przeciwciała były wobec wariantu Delta trzy do pięciu razy słabsze niż wobec Alfy, to podwójne dawki szczepionki neutralizowały działanie wirusa na poziomie 95 proc.

Jak przypomniał portal the National News, brytyjskie władze zdrowotne uważają, że Delta jest o 60 proc. bardziej zaraźliwa niż Alfa. Publiczna służba zdrowia NHS oszacowała, że w zeszłym tygodniu przybyło ponad 54 tys. osób zakażonych tym wariantem.

Z kolei według informacji władz francuskich, przekazanych w piątek, wariant Delta odpowie w weekend za większość nowych przypadków zakażeń w tym kraju. Tamtejszy minister zdrowia Olivier Veran powiedział, że mutacja odpowiada już za prawie 50 proc. wszystkich rejestrowanych infekcji.

RadioZET.pl/ PAP