Zamknij

Wariant Omikron w Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii. "Liczy się każdy dzień"

27.11.2021 20:53
Wariant Omikron w Niemczech, Włoszech i W. Brytanii
fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

W Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii potwierdzono wykrycie pierwszych przypadków zakażenia wariantem Omikron koronawirusa. U naszych zachodnich sąsiadów infekcje potwierdzono u turystów, którzy przylecieli do kraju z RPA.

Nowy wariant koronawirusa wzbudza strach i lęk na całym świecie. Wariant Omikron, jak określiła go Światowa Organizacja Zdrowia, został zidentyfikowany po raz pierwszy w państwach Afryki Południowej i Hong-kongu. Wstępne analizy wskazują, że rozprzestrzenia się szybciej niż wariant Delta i ma kilkadziesiąt niepokojących mutacji.

Mimo radykalnych działań w Europie na kontynencie pojawiły się pierwsze przypadki zakażeń nowym wariantem koronawirusa. Minister zdrowia Bawarii Klaus Holetschek poinformował w sobotę o wykryciu Omikronu u dwóch turystów, którzy 24 listopada przylecieli z RPA do Niemiec. "Osoby te przebywają w kwarantannie domowej od 25 listopada po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu PCR" – informuje portal RND.

Omikron w państwach Europy. "Liczy się każdy dzień"

Jak podaje dziennik "Die Welt", także w Hesji badany jest przypadek, w którym również podejrzewa się zakażenie nowym wariantem. Chodzi o osobę, która wróciła z RPA – napisał na Twitterze minister spraw społecznych tego landu Kai Klose. 

Szef władz regionu Hesja Tobias Hans opowiada się za "godziną zero" w walce z pandemią. - Sytuacja nadzwyczajna w kraju wymaga, aby wszystkie landy, a także odchodzący i nowy rząd federalny, zwarły szeregi. Liczy się każdy dzień – podkreślił Hans w sobotę. – Potrzebne są szybko ogólnokrajowe środki, aby to powstrzymać.

Nowy wariant koronawirusa we Włoszech. Turysta przyleciał z Afryki

Również we Włoszech zidentyfikowano w sobotę pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron. "Wykryto go u pacjenta z regionu Kampania na południu kraju. Zakażony czuje się dobrze, podobnie jak jego rodzina" - poinformowały władze medyczne, cytowane przez agencję Ansa. Jak wyjaśniono, zakażony przybył z Mozambiku.

W piątek włoski resort zdrowia wprowadził zakaz przyjazdów z RPA, Lesoto, Botswany, Zimbabwe, Namibii i Eswatini. Zakaz ten dotyczy osób, które przebywały w tych krajach w ostatnich 14 dniach.

Wielka Brytania wykrywa pierwsze zakażenia wariantem Omikron

Wariant Omikron potwierdzono w sobotę również w Wielkiej Brytanii. - Zidentyfikowano pierwsze dwa przypadki nowego wariantu koronawirusa Omikron - poinformował w sobotę brytyjski minister zdrowia Sajid Javid. "Chorzy oraz mieszkające z nimi osoby zostali poproszeni o samoizolację, podczas gdy prowadzone są dalsze badania i trwa ustalanie listy osób, z którymi mieli styczność" - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia.

RadioZET.pl/PAP