Zamknij

Wariant XE wykryty w kilku krajach. Powstał z „niewidzialnego podwariantu Omikronu”

05.04.2022 19:58
ratownik medyczny w karetce
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

- W Wielkiej Brytanii wykryto 637 przypadków nowego wariantu koronawirusa oznaczonego XE, który jest połączeniem dwóch podwariantów Omikronu - podała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).

Koronawirus SARS-CoV-2 stał się mniejszym zagrożeniem dla populacji dzięki osiągnięciu progu odporności zbiorowej. Polacy zaszczepieni i ozdrowieńcy to już ponad 90 procent ludności – z tego powodu zniesiono obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. 5 kwietnia odnotowano 1891 nowych zakażeń, 50 chorych zmarło.

Wciąż jednak istnieje ryzyko pojawienia się nowego, groźniejszego wariantu. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego bada mutację oznaczoną symbolem XE, będącą połączeniem dwóch podwiariantów, w tym „niewidzialnego” podwiariantu Omikronu BA.2.

Nowy wariant koronawirusa. XE szybciej się rozprzestrzenia

Według wstępnych danych podanych przez UKHSA tempo rozprzestrzeniania się XE jest o 9,8 procent większe niż w przypadku podwariantu Omikronu oznaczonego symbolem BA.2, czyli tzw. niewidzialnego podwariantu Omikronu. Ten z kolei rozprzestrzenia się nieco szybciej niż pierwotny BA.1.

Podana przez Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowotnego liczba przypadków – 637 - dotyczy tylko Anglii i okresu do 22 marca włącznie.

Rekombinant XE został już wykryty także w Tajlandii i Nowej Zelandii. Światowa Organizacja Zdrowia, informując o nim, też wskazywała na większe o ok. 10 procent tempo rozprzestrzeniania się. WHO zastrzegło jednak, że konieczne są dalsze badania.

W wypowiedzi dla „The Sun” prof. Susan Hopkins - główna doradczyni medyczna UKHSA - stwierdziła, że takie odmiany zwykle wymierają „stosunkowo szybko”. Naukowiec podreśliła, że na razie brak wystarczających dowodów, żeby „wyciągnąć wnioski na temat zdolności przenoszenia się, ciężkości choroby lub skuteczności szczepionki” w odniesieniu do rekombinanta.

RadioZET.pl/PAP

C