Zamknij

Amerykański miliarder wycofuje się z Walmartu: handel detaliczny to przeżytek

Redakcja
10.05.2017 09:09
Amerykański miliarder wycofuje się z Walmartu: handel detaliczny to przeżytek
fot. Flickr

Koniec z tradycyjnym handlem detalicznym? Takiego zdania jest amerykański inwestor i jeden z najbogatszych ludzi na świecie Warren Buffett. Biznesmen uważa, że w dobie Amazona możliwość wypracowania zysków w tradycyjnym (stacjonarnym) handlu jest mrzonką. 

Buffett sukcesywnie zmniejsza swój wkład finansowy w handel detaliczny. Znamiennym krokiem było pozbycie się akcji Walmartu (największego reprezentanta tej branży na świecie) o wartości 900 mln dolarów przez należący do niego fundusz Berkshire Hathaway.

Buffett zraził się nieco do handlu detalicznego. Ma na swoim koncie chybione decyzje biznesowe, takie jak inwestycja w Tesco. Powtarza, że w dobie sklepów online i potęgi Amazona inwestowanie w zwykłe formy handlu są dla niego "za trudne". 

Zobacz także

Ponura wizja, jaką snuje przed detalistami inwestor, dotyczy przede wszystkim rynku amerykańskiego, który jak wiadomo znacząco wpływa na relacje biznesowe także na starym kontynencie. Od początku roku w USA zamknięto ponad 3200 sklepów stacjonarnych. Szacuje się, że do końca roku ich liczba może sięgnąć 8600.

Wpływowi detaliści próbują doganiać internetowych konkurentów. Walmart zainwestował miliardy dolarów, aby stać się zauważalną konkurencją dla Amazona. Stało się to tuż przed podjęciem decyzji przez Buffetta o wycofaniu środków z tej branży. Jak widać, nawet wysokie nakłady finansowe nie były w stanie przekonać miliardera do dania szansy tradycyjnemu handlowi.

Zobacz także

Buffett radzi nam się przygotować na rewolucję w handlu i niejedną niespodziankę. Ze względu na szybki rozwój nowych technologii, trendy zmieniają się szybciej niż niektóre rynki są w stanie się do tego dostosować.

RadioZET.pl/Business Insider/KM