Zamknij

Czy Macron zlekceważył Polskę? Waszczykowski tłumaczy prezydenta Francji

Redakcja
23.08.2017 22:35
Czy Macron zlekceważył Polskę? Waszczykowski tłumaczy prezydenta Francji
fot. PAP/EPA

Prezydent Macron chce zrównoważyć liczne rozmowy z Polakami obecnymi spotkaniami z państwami z Europy Środkowo-Wschodniej, z którymi takich kontaktów nie miał - powiedział w środę szef MSZ Witold Waszczykowski ws. wizyt prezydenta Francji w krajach Europy Środkowej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedza w dniach 23-25 sierpnia Austrię, Rumunię i Bułgarię i rozmawia m.in. o przepisach ws. pracowników delegowanych. Spotkania z najbardziej krytycznymi w tej kwestii władzami w Warszawie Paryż nie przewidział.

W telefonicznej rozmowie z "Faktami" TVN do wizyty Emmanuela Macrona odniósł się w środę minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

- Prezydent Macron chce w tej chwili zrównoważyć te rozmowy z Polakami, które były liczne, spotkaniami z innymi państwami z Europy Środkowo-Wschodniej, w których dotychczas takich kontaktów nie było - powiedział minister Waszczykowski.

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański powiedział w rozmowie z PAP, że w sprawie pracowników delegowanych i usług transportowych Grupa Wyszehradzka jest zjednoczona i ma bardzo spójne stanowisko, a rozmowy Macrona z szefami rządów Austrii, Czech i Słowacji w Salzburgu tego nie zmienią.

W 2016 r. KE przedstawiła propozycję nowelizacji dyrektywy z 1996 r. w sprawie delegowania pracowników w UE. Najważniejszą proponowaną zmianą jest wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny wykonujący te same zadania.

RadioZET.pl/pap/maal