Zamknij

Idą święta! Choinka już na placu św. Piotra w Watykanie

Redakcja
22.11.2018 14:51
Idą święta! Choinka już na placu św. Piotra w Watykanie
fot. PAP/EPA

Bożonarodzeniowa choinka stoi już na placu św. Piotra w Watykanie. Drzewko przyjechało z lasu z okolic Wenecji. Ozdabianie choinki zajmie kilkanaście dni.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Choinkę na placu św. Piotra ustawiono w czwartek. Świerk ma 23 metry i waży aż 4,5 tony. Do Watykanu przyjechał z oddalonej o 600 kilometrów miejscowości Pordenone w regionie Friuli-Wenecja Julijska na północy Włoch.

Dekorowanie choinki zajmie kilkanaście dni. Uroczyste zapalenie świateł na świątecznym drzewku zaplanowano na 7 grudnia. Tego samego dnia papież Franciszek przyjmie na audiencji osoby, które podarowały świerk.

W tym roku na placu św. Piotra stanie też wyjątkowa szopka z piasku. Jej pomysłodawcy pochodzą z włoskiego miasteczka Jesolo, w którym organizowane są wystawy piaskowych rzeźb. By wybudować stajenkę, do Watykanu sprowadzono aż 700 ton piasku! Prace już trwają.

Zwyczaj ustawiania świątecznego drzewka i szopki na placu św. Piotra wprowadził w 1982 roku papież Jan Paweł II. Ubiegłoroczna choinka pochodziła z Polski. Przywieziono ją z okolic Gołdapi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ