Zamknij

Stolica Apostolska ukarała dwóch polskich biskupów

PAP
25.06.2021 12:57
Stefan Regmunt i Stanisław Napierała
fot. PIOTR JEDZURA /REPORTER/ MACIEJ KONIECZNY /REPORTER

Watykan ukarał dwóch polskich biskupów: Stefana Regmunta i Stanisława Napierałe. Regmunt ma zakaz uczestniczenia w celebracjach w diecezji, udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski i nakazała mu finansowe uczestnictwo w wydatkach diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich. Z kolei bp Napierale zasugerowano nieobecność na publicznych celebracjach.

Watykan ukarał dwóch polskich biskupów: Stefana Regmunta i Stanisława Napierałe. W przekazanym w piątek PAP komunikacie przez Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka poinformowano, że "Stolica Apostolska działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka +Vos estis lux mundi+ – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej".

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Stefana Regmunta decyzję "zakazu uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej" - wskazano w komunikacie.

Watykan ukarał polskich biskupów: Stefana Regmunta i Stanisława Napierałę

Otrzymał on także zakaz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski oraz "nakaz finansowego uczestnictwa – z prywatnych środków – w wydatkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich".

"Bp. Stefana Regmunta, w roku 2014, po spotkaniu z jedną z osób poszkodowanych przez ks. Stanisława R., miał zaniedbać zgłoszenia tej sprawy do Kongregacji Nauki Wiary" - informowała 30 marca br. "Gazeta Wyborcza".

Jak czytamy w komunikacie przesłanym w piątek PAP, "działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej".

Stolica Apostolska. Śledztwo dotyczące nadużyć seksualnych wobec nieletnich

Autorzy komunikatu zaznaczyli, że po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że "tylko w jednym z wyżej wymienionych przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania".

"W związku z powyższym Stolica Apostolska poleciła zasugerować biskupowi Stanisławowi Napierale wpłacenie, według uznania – z prywatnych środków – odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa oraz nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach" - poinformowali autorzy komunikatu.

RadioZET.pl/ PAP

C