Zamknij

Arcybiskup oskarżony o napaść seksualną. Watykan odebrał mu immunitet

08.07.2019 20:50
Arcybiskup oskarżony o napaść seksualną. Watykan odebrał mu immunitet
fot. Calamity Jane/Shutterstock

Watykan odebrał immunitet dyplomatyczny nuncjuszowi apostolskiemu we Francji arcybiskupowi Luigiemu Venturze, oskarżonemu przez kilku mężczyzn o napaść seksualną. Wiadomość o tym ogłosił w poniedziałek MSZ w Paryżu, następnie Watykan.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

W komunikacie rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti poinformował, że decyzja o odebraniu immunitetu zapadła w związku z postępowaniem karnym wobec nuncjusza.

"To nadzwyczajny gest"

- To nadzwyczajny gest, który potwierdza wyrażaną od początku sprawy przez nuncjusza pełną i nieprzymuszoną wolę współpracy z francuskimi władzami sądowymi - dodał Gisotti.

Zobacz także

Wyjaśnił, że Stolica Apostolska czekała z podjęciem tej decyzji do zakończenia wstępnej fazy postępowania, o czym zawiadomiona została pod koniec czerwca i w której, jak dodał, abp Ventura uczestniczył z własnej woli.

Molestowanie podczas przyjęcia

- Decyzja Stolicy Apostolskiej została zakomunikowana oficjalnie władzom francuskim w zeszłym tygodniu - oświadczył watykański rzecznik w komunikacie rozesłanym dziennikarzom.

Zobacz także

O sprawie arcybiskupa Ventury głośno jest od początku tego roku, gdy jeden z pracowników merostwa w Paryżu zgłosił wymiarowi sprawiedliwości, że watykański ambasador molestował go podczas przyjęcia.

Zobacz także

Pod koniec stycznia prokuratura w Paryżu wszczęła śledztwo. Od tego czasu zgłosiło się kilku innych mężczyzn z podobnymi oskarżeniami wobec nuncjusza.

RadioZET.pl/PAP