Zamknij

„To atak na godność człowieka”. Papież zmienia nauczanie Kościoła

Redakcja
02.08.2018 13:30
Waktykan. Franciszek zmienił nauczanie Kościoła w sprawie kary śmierci
fot. ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Papież Franciszek ogłosił, że kara śmierci została uznana za „niedopuszczalną” w podręczniku do nauczania Kościoła Katolickiego. Stolica Apostolska uznała, że taka forma kary jest „atakiem na nienaruszalność i godność osoby ludzkiej”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy zaostrzenie kar odstraszyłoby potencjalnych bandytów przed popełnianiem przestępstw?

Liczba głosów:

Oświadczanie w tej sprawie wydano w czwartek.

Poinformowano, że decyzją papieża najwyższy wymiar kary zostaje uznany za niedopuszczalny w nauczaniu Kościoła Katolickiego. „Kościół naucza, w świetle Ewangelii, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ stanowi atak na nienaruszalność i godność osoby ludzkiej” – wyjaśniono.

Zobacz także

Stolica Apostolska dodała, że Kościół będzie aktywnie działał na rzecz zniesienia kary śmierci.

Jak zauważyła agencja AP, do tej pory artykuł 2267 Katechizmu Kościoła Katolickiego dopuszczał możliwość zastosowania kary śmierci, „jeśli to jedyny sposób na skuteczną ochronę życia przed niesprawiedliwym napastnikiem”.

Zastrzegał jednocześnie, że przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają.

We wcześniejszych wypowiedziach papież krytycznie wypowiadał się na temat stosowania kary śmierci. W październiku ubiegłego roku Franciszek powiedział: „Należy z mocą stwierdzić, że kara śmierci jest środkiem nieludzkim, który w każdej formie, w jakiej zostaje wykonany, upokarza godność ludzką. Sama w sobie jest ona sprzeczna z Ewangelią, ponieważ dobrowolnie postanawia się pozbawić życia ludzkiego, które jest zawsze święte w oczach Stwórcy, będącego jedynym i prawdziwym sędzią”.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/AP/PTD