Zamknij

Nowe święto w Kościele. Ogłosił je papież Franciszek

Redakcja
03.03.2018 16:41
Nowe święto w Kościele. Ogłosił je papież Franciszek
fot. PAP/EPA

W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego 2018 roku. Decyzją papieża Franciszka na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła. Dzień ten przypadać będzie w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego. Do polskiego kalendarza liturgicznego święto to zostało wprowadzone 4 maja 1971 roku przez Episkopat Polski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy chodzisz do kościoła?

Liczba głosów:

Wedle watykańskiego dekretu nowe święto zostało wpisane do szeregu partykularnych kalendarzy liturgicznych. W dokumencie podpisanym przez prefekta watykańskiej dykasterii liturgicznej kard. Roberta Saraha przypomniano motywację biblijną i teologiczną obchodów tego święta, a także słowa bł. Pawła VI z 21 listopada 1964 roku ogłaszające Maryję Matką Kościoła.

Zobacz także

"Uroczystość ta pomoże nam także w przypomnieniu sobie, że życie chrześcijańskie potrzebuje dla swego wzrostu zakotwiczenia w tajemnicy krzyża, ofierze Chrystusa w uczcie eucharystycznej oraz w składające ofiarę Dziewicy, Matce Odkupiciela i wszystkich odkupionych" - czytamy w dekrecie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

RadioZET.pl/Onet/DG